טורקיה דורשת מארה"ב להסגיר את גולן (צילום: רויטרס)
ארדואן נגד גולן | צילום: רויטרס

אחרי הביקורת הפומבית על וושינגטון והאיומים, טורקיה הגישה היום (שבת) לארה"ב בקשת רשמית להסגרתו של האיש הדת והאופוזיציונר הגולה פטהוללה גולן, שאותו האשימה כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב ששלח התובע הכללי באיסטנבול לרשויות האמריקניות הוא מבקש מהן להסגיר את גולן לטורקיה בטענה כי הוא היה המוח שעמד מאחורי ניסיון ההפיכה הדרמטי בליל ה-15 ביולי, ומאשים אותו בעשרה אישומים שונים ובהם ניסיון להפיל את הממשלה.

אתמול הודיע שר החוץ הטורקי מבלוט קבוסוגלו במסיבת עיתונאים שכינס כי הוא מקבל "איתותים חיוביים", לדבריו, מהממשל האמריקני בנוגע להסגרתו של גולן.

הפגנות תמיכה בארדואן (צילום: רויטרס)
הפגנות תמיכה בארדואן | צילום: רויטרס

מאז אירע ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה בחודש שעבר, טוענים בכירי הממשל במדינה כי גולן הוא האחראי לאירועים האלימים. מנגד, טוען גולן כי אין לו שום קשר לניסיון הפלת השלטון. אתמול הוא אמר כי אם הממשל הטורקי יצליח להוכיח אפילו חלק קטן מההאשמות נגדו, הוא מתחייב לחזור למדינה.

יותר ממיליון טורקים יצאו לרחובות איסטנבול בתחילת השבוע על מנת להביע תמיכה בנשיא רג'פ טאיפ ארדואן ולהוקיע את ניסיון ההפיכה הצבאית הכושל בחודש שעבר. העצרת, שכונתה "עצרת הדמוקרטיה והקדושים המעונים", היוותה את שיאם של שלושת השבועות האחרונים בהם נערכו הפגנות מצד ארדואן ותומכיו, ורבים מהם הגיעו למקום עטופים בדגל הטורקי.

המפגינים נשאו שלטים עם כיתובים שונים, בהם "אתה מתנתנו מהאל, ארדואן", וכן "הורה לנו למות ונעשה זאת". באופן תקדימי, לעצרת הצטרפו גם אנשי מפלגות האופוזיציה ותומכיהם. "זה משהו שהוא מעבר לפוליטיקה - זה החופש שלנו או מוות", הסביר אחד מהם.