אזרחי טורקיה לאחר ניסיון ההפיכה (צילום: רויטרס)
ארדואן קרא לאזרחים לצאת לרחובות | צילום: רויטרס

אחרי מעשי הלינץ' שבוצעו על ידי תומכי הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן בחברי הקבוצה שניסתה לבצע את ההפיכה הצבאית אמש, היום (שבת) הודחו אלפי שופטים מתפקידם. בתוך כך, רשת CNN בטורקיה דיווחה כי "המבצע לטיהור המורדים הושלם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המועצה לשופטים ותובעים במדינה הדיחה 2,745 שופטים מתפקידם, וגם חמישה מחברי המועצה הודחו בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. 

הנשיא ארדואן הפיץ היום גם הודעות SMS לאזרחים ברחבי המדינה, בהן קרא להם להגן על הדמוקרטיה ועל השלום. הוא אף קרא לאזרחים לצאת לרחובות ולהתנגד לקבוצה שניסתה לבצע את ההפיכה. על פי הדיווח של CNN בטורקיה, כוחות הביטחון במדינה השלימו את מבצע ההשתלטות על המפקדה של קבוצת המורדים, שהייתה בעצם מעוזם האחרון.

ניסיון ההפיכה בטורקיה כשל (צילום: חדשות 2)
"טיהור המורדים הושלם" | צילום: חדשות 2
צפו: לאחר ניסיון ההפיכה - החיילים נכנעים (צילום: רויטרס)
חייל טורקי נעצר לאחר | צילום: רויטרס

במהלך היום נצפו אזרחים תומכי הנשיא הטורקי מבצעים מעשי לינץ' בחיילים שלקחו חלק בניסיון להוריד אותו מכס השלטון. כבר משעות הבוקר נפוצו סרטונים בהם נראים חיילים עוזבים את הטנקים כשידיהם מורמות כסימן לכניעה. החיילים מסרו את כלי הנשק שלהם רגע לפני שנעצרו. בטורקיה מדווחים כי יותר מ-1,500 אנשי צבא נעצרו לאחר ניסיון ההפיכה הלילה.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי שבעה קצינים שנמלטו מטורקיה נחתו עם מסוק ביוון. השבעה ביקשו מהממשלה היוונית מקלט מדיני, אולם בטורקיה דרשו להסגירם בהקדם.

טורקיה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

במקביל, אזרחים טורקים נצפו תוקפים באלימות קשה את החיילים הטורקים בזמן שנודע על כישלון ניסיון ההפיכה. האזרחים היו אלו שלמעשה התנגדו בגופם לניסיון ההפיכה, לאחר שארדואן הורה להם שלא להישמע להנחיות הצבא להסתגר בבתים אלא לצאת ולהתנגד להם.

בטורקיה מדווחים כי אחד ממוקדי האש שעדיין נותרו נמצא באנקרה, שם מוחזקים כמה חיילים כבני ערובה. על פי הדיווחים מדובר במספר אנשי צבא שנתפסו אף הם בידי תומכי הנשיא זמן קצר לאחר שנכשל ניסיון ההפיכה.