ניסיון ההפיכה בטורקיה נכשל משום שלא היה לו שום סיכוי מלכתחילה להצליח. ומדוע לא היה לו שום סיכוי? מפני שבמדינה של קרוב ל-90 מיליון תושבים, עם צבא של יותר מחצי מיליון חיילים, אי אפשר לתפוס את השלטון באמצעות כוח יחסית קטן, שעיקרו יחידות בחיל האוויר הטורקי, ולקוות שאתה גורף אחריך המונים, כשכל האחד בטורקיה יודע שבסופו של יום הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן הוא המנהיג הכי פופולרי במדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הקושרים עשו הימור: הם הימרו על היכולת שלהם להרוג את ארדואן כבר בהתחלה, במלון שבו הוא שהה במרמריס, להשתלט על המטכ"ל הטורקי ועל הפרלמנט ועוד כמה משרדי ממשלה באנקרה, בתקווה שהם יוצרים בכך עובדה מוגמרת, אך זה לא קרה.

זה לא קרה כי הפיכה לא עושים באמצעות מטוסים ופצצות מן האוויר. ברגע שאינך לוכד מיד במהלכים הראשונים גם את המנהיג שאותו אתה רוצה להדיח, גם את ראשי צבאו, את ראשי זרועות הביטחון שלו, או אז צפויה לבוא, כפי שקרה, מכת הנגד שלו.

טורקיה, צבא, אזרח (צילום: רויטרס)
טורקיה, היום | צילום: רויטרס

ארדואן היה במטוס שחג במשך זמן לא קצר בשמי טורקיה, מחפש את המקום הנכון לנחות, והוא אפילו שקל כנראה בשלב מסוים לבקש לנחות בגרמניה. אבל התברר לו מהר שהוא לא צריך את זה, נתן את השידור שלו ב"פייסטיים" מהמטוס, הוציא עשרות אלפים מאנשיו לחוצות, בעיקר באיסטנבול אבל גם בערים אחרות, כולל אנקרה הבירה, והיחידות הקטנות שהיו על גשר הבוספרוס ובמקומות אחרים, לא היו מסוגלות להתמודד מול ים האדם.

הקטל שהתפתח הוא תוצאה של הדורסנות של המפגינים שיצאו לתמוך בארדואן והפאניקה של החיילים שירו כדי להגן על עצמם. כלומר, זה נגמר כפי שזה היה אמור להיגמר מלכתחילה. מה שנראה עכשיו הוא שארדואן ינצל את הפוטש החובבני הזה, כמעט הזוי הייתי אומר, כדי לחסל את שארית יריביו הפוליטיים במדינה. הוא מתחיל בטיהור של הצבא, ממשיך בטיהור של מערכת המשפט, שיש לו עניין איתה כבר זמן רב, והוא ימשיך וילך למקומות אחרים.