עם פוטין הוא דווקא מיהר להיפגש (צילום: SKY NEWS)
פוטין וארדואן בפגישתם, היום | צילום: SKY NEWS

פגישה ראשונה מאז התקרית החמורה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הגיע היום (שלישי) לפגישה עם עמיתו הרוסי, הנשיא ולדימיר פוטין בסנט פטרסבורג -  לראשונה מאז שטורקיה הפילה מטוס קרב רוסי מעל גבול טורקיה-סוריה בנובמבר האחרון, אירוע שגרם לסכסוך מתוקשר למדי בין המדינות שהוביל להידרדרות חריפה ביחסים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

"שיתוף הפעולה עם רוסיה חשוב לפתרון הבעיות באזור", אמר ארדואן בפתח הפגישה והצהיר כי הוא ועמיתו הרוסי מתכוונים לפתוח עידן חדש בקשרים בין שתי המדינות. הפגישה היום נועדה למנוע את בלימת הסחר, התיירות והקשר הדיפלומטי בין המדינות בעקבות תקרית הפלת המטוס. ארדואן הודה לפוטין על הנכונות לפגוש אותו ועל התמיכה שהביע בו אחרי מה שמוגדר כניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה בחודש שעבר. 

הפגישה עם פוטין נערכת בזמן ששני המנהיגים נמצאים ביחסים מאוד מתוחים עם המערב: ארדואן טוען שמחוללי ניסיון ההפיכה מקבלים את הגנת ארה"ב, ובאירופה מבקרים את ארדואן על היד הקשה שהוא נוקט כלפי מתנגדיו הפוליטיים בטורקיה.

אחרי הפלת המטוס, רוסיה האשימה את טורקיה בסיוע לארגוני טרור כמו דאע"ש בשטחה של סוריה, וגם הפנתה האשמות אישיות נגד ארדואן בהן נטען שבני משפחתו מרוויחים מהברחת אמצעי לחימה לסוריה - האשמות שכמובן נדחו על ידי אנשי הממשל של ארדואן.

במשך חודשים נראה שהיחסים הולכים ומחמירים - עד שארדואן פנה לקרמלין במכתב בו הביע חרטה על הפלת המטוס הרוסי ושלח את תנחומיו למשפחות הטייסים שנהרגו. מומחים לטורקיה והמזרח התיכון טוענים היום שטורקיה תלויה כלכלית בשוק הרוסי ושארדואן לא יכול להרשות לעצמו סכסוך עם המעצמה הרוסית.