מתיחות דיפלומטית אחרי ההפיכה הכושלת: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח הבוקר (ראשון) בטלפון עם מקבילו הטורקי מבלוט צ'בושואלו והציע לו את תמיכת ארה"ב לאחר ניסיון ההפיכה במדינה - וביקש גם למחות על טענות תומכי הנשיא ארדואן כי וושינגטון היא העומדת מאחורי ניסיון ההפיכה. "ההאשמות מזיקות ליחסי המדינות", טענה מחלקת המדינה האמריקנית בניסיון למנוע שבר בין המדינות. במקביל פרסמה ארה"ב אזהרת מסע לטורקיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בהצהרה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית מסר הדובר ג'ון קירבי כי בשיחת טלפון שקיימו שני שרי החוץ, אמר קרי כי ארצו מחזקת את ידי הממשלה הנבחרת בטורקיה בראשות רג'פ טאיפ ארדואן, אך התנגד להאשמות המוטחות בארה"ב. "ארה"ב תהיה מוכנה לספק סיוע לרשויות הטורקיות בחקירה, אבל רמיזות או טענות על כך שלארה"ב היה חלק בניסיון ההפיכה הכושל הן לחלוטין שווא ומזיקות ליחסים בין שתי המדינות שלנו", אמר קירבי.

ארה"ב אמנם מנסה להנמיך את הלהבות, אך בשל המצב הרגיש בטורקיה פרסמה מחלקת המדינה אזהרת מסע והמלצה להימנע מנסיעה למדינה. במקביל הודיעה רשות שדות התעופה האמריקנית כי בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל, נאסר על כל חברות התעופה הפרטיות והמסחריות להמריא מארה"ב לטורקיה ולהפך. "אנו עוקבים אחר המתרחש בטורקיה יחד עם מחלקת המדינה ומשרד ההגנה, ונעדכן בהתאם להתפתחויות".

טורקיה דורשת מארה"ב להסגיר את גולן (צילום: רויטרס)
פטהוללה גולן, רג'יפ טייפ ארדואן | צילום: רויטרס

המתיחות בין המדינות הגיעה לשיא לאחר שאתמול האשים הנשיא הטורקי את המטיף הגולה פתהוללה גולן בניסיון לחולל את ההפיכה - ודרש מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, להסגיר אותו לטורקיה או לגרש אותו משטח המדינה. בארה"ב כבר הגיבו לדרישתו והבהירו כי לא יוסגר או יגורש. "אם אתם שותפים אסטרטגיים", פנה ארדואן לממשל האמריקני, "עליכם להסגיר את גולן לידינו או לגרש אותו".

וושינגטון מצידה הבהירה כי גולן, אזרח אמריקני מזה 20 שנה, לא יוסגר לידי טורקיה או יגורש משטח ארה"ב, גם מכיוון שהאמריקנים רואים בו גורם מתון וחיובי שמעוניין לכונן בטורקיה שלטון אסלאמי-דמוקרטי.

במקביל לנאומו של ארדואן, דיבר גם גולן ממקום מושבו בפנסילבניה - והכחיש כל קשר למעורבות בניסיון ההפיכה הכושל. לדבריו, ארדואן מחפש אחר שעיר לעזאזל וכי האשמותיו חסרות שחר. "הפיכה צבאית היא אף פעם לא אופציה, ולא זאת הדרך להשיג דמוקרטיה", הבהיר גולן. עוד הוא טען כי ייתכן וניסיון ההפיכה אמש הוא למעשה מבוים - ונועד לשרת את מטרותיו של ארדואן.