פרנציסקוס נואם בוושינגטון (צילום: רויטרס)
פרנציסקוס נואם בוושינגטון | צילום: רויטרס

היסטוריה נרשמה הערב (חמישי) בוושינגטון כשהאפיפיור פרנציסקוס הפך לראשון במעמדו שנואם בפני שני בתי הקונגרס האמריקניים. פרנציסקוס התייחס לכמה מהסוגיות הבוערות ביותר שעומדות על סדר היום העולמי - תוך שהוא לא חושש למתוח ביקורת מרומזת על התנהלות הממשל האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח דבריו התייחס "הכס הקדוש" לאחת הסוגיות הבוערות ביותר במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנה הבאה - היחס כלפי מיעוטים ומהגרים בלתי חוקיים שחוצים את הגבול הדרומי - בתקווה לחיים טובים יותר. "אני קורא לכם להגן על כבודם של אחיכם האזרחים במסגרת הרדיפה אחר טובת הכלל". אמר פרנציסקוס.

האפיפיור פרנציסקוס, שהיה פעם חורחה ברגוליו מארגנטינה, רמז שביבשת אמריקה ישנו יחס שונה למהגרים ולזרים. "אנו כאן ביבשת לא פוחדים מזרים, מפני שרובנו היינו זרים בעצמינו", ציין פרנציסקוס. בכך הביע ביקורת מרומזת כלפי אמירות תקיפות של המועמד דונלד טרמפ.

בנאומו, מתח הכס הקדוש ביקורת על סחר הנשק בעולם, שלדבריו מוביל לסבל רב עבור חפים מפשע ברחבי הגלובוס. "מדוע נשק קטלני נמכר לאלו שגורמים לסבל בלתי יתואר לבודדים ולחברות שלמות?", תהה האפיפיור.

האפיפיור. "להיות יותר מקבלים" (צילום: רויטרס)
"לא פוחדים מזרים". פרנציסקוס | צילום: רויטרס

"עושרה של ארה"ב צריך לשרת את האנושות"

פרנציסקוס גם התייחס בנאום להשגת הסכם הגרעין בין המעצמות ואירן ובירך את הממשל האמריקני על קידום העסקה. "אני רוצה להצביע על המאמץ שנעשה בחודשים האחרונים להתגבר על חילוקי דעות היסטוריים שקשורים לעבר", ציין. "כאשר המדינות שהיו יריבות מחדשות את דרך הדיאלוג, הזדמנויות חדשות נפתחות לכולם".

פרנציסקוס נחת אמש לראשונה על אדמת ארצות הברית לביקור היסטורי, כשהוא נושא עמו את המסר שלפיו "כוחה ועושרה של ארצות הברית צריך לשרת את האנושות - ולא ההיפך". ביקורו של האפיפיור, יליד ארגנטינה ומנהיגם הרוחני של 1.2 מיליארד קתולים ברחבי העולם, מגיע לאחר התחנה הקודמת במסע: קובה.