רעידת אדמה בעוצמה 8.3 זעזעה הלילה (חמישי) את צ'ילה, כשמוקד הרעש היה בים - מרחק של 130 קילומטרים מצפון לעיר החוף איקיקה. לפחות חמישה בני אדם נהרגו ברעש, שהורגש גם בבירה סנטיאגו ועשרות נפצעו. בעקבות אזהרת צונאמי החל פינוי של כמיליון תושבים מאזורי החוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים מצ'ילה, עשרות פצועים פונו לבתי חולים ורבים אחרים טופלו ברחוב. כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי רעידות משנה הורגשו ברחבי המדינה.

המכון להתרעות צונאמי באוקיינוס השקט פרסם אזהרה בצ'ילה, פרו, הוואי וגם בקליפורניה. גם בניו זילנד, המרוחקת 6,000 קילומטרים ממוקד רעש האדמה, נכנסו לכוננות. בשל ההתרעה, הרשויות בצ'ילה הורו למליון בני אדם להתפנות מבתיהם. חיל הים של צ'ילה הזהיר כי גלים בגובה 4.5 מטרים נצפו סמוך לעיר קוקימבו. 

"כולם רצו החוצה"

ראש עיריית קוקימבו כריסטיאן גאלגוילוס, אמר לרשת CNN כי במספר מוקדים בעיר ניתן לראות הצפות וב-95% מהעיר קיימים שיבושים באספקת החשמל. "כולם רצו החוצה, החלונות רעדו, דברים נפלו. זאת הייתה רעידה אדמה חזקה," אמר תושב העיר. "גם אחרי שיצאתי החוצה, הרגשתי את הקרקע נעה".

פבריציו גוזמן, מנהל מוקד החירום בצ'ילה סיפר כי רעידת האדמה פגעה בזמן שעת העומס בכבישים וגרמה לפקקי תנועה רבים. "אנשים רבים היו מפוחדים ורצו ברחובות", אמר. "רעידת האדמה הייתה ממש אינטנסיבית ונמשכה במשך כמה דקות".

מערכת ההתרעה - ישראלית

רק לאחרונה הסתיימה בצ'ילה התקנת מערכת מיוחדת שאמורה להתריע מפני גלי צונאמי. המערכת, שפותחה במקור על ידי חברת eVigilo עבור פיקוד העורף, מעבריה התרעות ישירות על מכשירי הטלפון הניידים של האזרחים באזורים המועדים, וכן באמצעות כלי התקשורת ההמוניים.

בישראל המערכת מתריעה בפני אזרחים באיזור מסוים על נפילה צפויה של טילים - גם בהודעות כתובות. המערכת שכבר מותקנת בצ'ילה הובילה להצלת חייהם של אלפים במדינה, הסובלת מרעידות אדמה לעיתים קרובות.

בהכנת הכתבה השתתף ניר דבורי.