הפסל שהושחת
כיתוב אנטישמי שצץ הלילה בגני וורסאי | צילום:

פסל שנוי במחלוקת של האמן ממוצא יהודי אניש קאפור שמוצג בגני ורסאי, סמוך לפריז, הושחת במהלך הלילה (שני) כשבמקום רוססו כתובות אנטישמיות. בעבר כבר הושחת הפסל, והפעם ביקש האמן שהכתובות לא יימחקו - כעדות לשנאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפסל הענק, שנקרא "הווגינה של המלכה", מוצב במה שנקרא "הפינה המלוכלכת" בגני ורסאי. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת שכתובות נאצה רוססו בספריי לבן על הפסל עצמו ועל האבנים שסביבו: "זה קורבן דם ה-SS" ו-"פעילות יהודית סוטה אונסת שוב את האומה הצרפתית".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד גינה את המעשה והגדיר אותו "פשע שנאה אנטישמי". ראש הממשלה מנואל ואלס כתב בטוויטר שהוא חש "גועל" והבטיח שהמבצעים ייענשו בחומרה. גם שרת התרבות הצרפתית פליאור פלרין הגיבה לאירוע ואמרה: "הוונדליזם הזה הוא מתקפה על חופש היצירה, הביטויים האלה בלתי מתקבלים על הדעת".

הפסל- הווגדינה של המלכה , בגני וורסאי
הפסל- הווגדינה של המלכה , בגני וורסאי | צילום: רויטרס

האמן ביקש להשאיר את כתובות השנאה

פסל הפלדה של קאפור פונה לכיוון הטירה המלכותית, אורכו 60 מטר וגובהו עשרה מטר. זמן קצר לאחר שהפסל הוצב בגנים, לפני כחודשיים, הוא הושחת בפעם הראשונה, כשאלמונים התיזו עליו צבע צהוב. אז תוקן הנזק, אבל הפעם פנה קאפור למשרד התרבות של צרפת וביקש "לשמור על המילים המתועבות" כדי שיהיו חלק מהיצירה.

"אני משוכנע שלא צריך להסיר שום דבר מההשמצות האלה", הסביר האמן את החלטתו. "המילים האלה שייכות לאנטישמיות שאנחנו מעדיפים לשכוח בשם העקרונות האוניברסליים שלנו. המילים המתועבות האלה יהפכו לחלק מהעבודה שלי".

כיתוב אנטישמי שצץ הבוקר בגני וורסאי
כיתוב אנטישמי שצץ הלילה בגני וורסאי | צילום:

קאפור גם קשר בין השחתת הפסל למשבר הפליטים ואמר: "זה מה שמוביל להדרה של אחינו ואחיותינו הסורים. צרפת צריכה להתבייש באנשים מלאי שנאה. זוהי התקפה אלימה נגד הרוח והתרבות האנושית".