ביס קטן לאדם, זינוק ענק לאנושות? אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית טעמו היום (שני) את הירק הראשון שגדל מחוץ לתחומי כדור הארץ - חסה. את הטעימה ההיסטורית ביצעו שלושה מהם שביצעו את הניסוי, והם אף הביעו סיפוק מהתוצאות. "זה אדיר, ממש טרי", הם טענו לאחר הביס הראשון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בניסוי שעורכת סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א), ניסוי שזכה לשם Veg-01. במסגרתו נבדקת האפשרות שהאסטרונאוטים יהיו אחראים לגדל את האוכל שהם ניזונים ממנו, וזאת על מנת להיערך לאפשרות של משימות ארוכות יותר בעתיד, משימות שבהן לא ניתן לספק להם מספיק אוכל מראש.

החסה, רגע לפני הטעימה הגדולה (צילום: חדשות 2)
החסה, רגע לפני הטעימה הגדולה | צילום: חדשות 2

"אחרי ששהיתי בתחנת החלל למשך זמן מה, אני מבין את המורכבות הלוגיסטית שקיימת כשאנשים גרים ועובדים בתחנת החלל לתקופות ארוכות", הסביר האסטרונאוט סקוט קלי שהשתתף בניסוי. "אם אי פעם נהיה בדרכנו למאדים, ואנחנו עוד נהיה, אנחנו נצטרך חללית שיכולה לדאוג לאספקת האוכל".

לפני שסעדו את החסה, ניקו אותה שלושת האסטרונאוטים עם מגבון חיטוי שהוטבל בחומצת לימון, כדי לוודא שלא יהיו עליה חיידקים. הם "הרימו לחיים" את הירק וטעמו אותו יחד, וגם התרגשו מהטעם המוכר. כחלק מרוח הצוות בתחנת החלל, הם שמרו חלק מהחסה לקוסמונאוטים הרוסים, שהיו באותו זמן עסוקים ב"הליכת ירח".

4K מתחנת החלל. (ארכיון) (צילום: נאס"א)
תחנת החלל הבינלאומית | צילום: נאס"א

אין מדובר בפעם הראשונה שתחנת החלל הופכת לבית גידול - אך זו הפעם הראשונה שבה היושבים בה מורשים לטעום את התוצרים של עבודתם הקשה. האישור התקבל לאחר שבחודש אוקטובר האחרון נשלחה דגימה דומה של חסה לכדור הארץ, שם נבדקה על ידי מדענים. לא ברור עד כמה הצעד הזה ישמש את אנשי החלל של הדור הנוכחי, אך הוא עשוי להיות מהפכני לאסטרונאוטים בעתיד, אלה שייצאו לגלות כוכבים רחוקים.