ב-07:00 הבוקר (ראשון) נפתחו הקלפיות בכל רחבי יוון, שם קראה אתמול הכותרת בעיתון: "להיות או לא להיות בגוש האירו?". ברחובות ניתן לראות כרזות הקוראות להצביע "כן" ו-"לא". בינתיים, מתארגנות תחנות ההצבעה כשהשאלה המודפסת על הטופס מנוסחת באופן מסורבל ולא ברור, ומתייחסת לתכנית הצלה כלכלית אירופית שכבר אינה רלוונטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביוון מעריכים כי ראש הממשלה ציפראס יתפטר אם הציבור יבחר "כן" - ויתמוך בהמשך ההגבלות הכלכליות על המדינה, בהן העלאת מסים וקיצוץ בפנסיות. הצבעת "לא" עלולה לסמן את סוף דרכה של יוון בגוש האירו ולהחזיר את המדינה למטבע הדראכמה. הסקרים בשלב זה צמודים מאוד והמחלוקות הפנימיות בין תושבי יוון הולכות ומתגברות.

"אני אצביע כן", אמרה קיקי, תושבת אתונה, "כי אני רוצה לתמוך באירופה, ורק באירופה. אני רוצה להישאר חלק מאירופה. אני רוצה שהילדים שלי יהיו אירופים, לא רק בכותרת אלא גם במהות". מנגד, תושב נוסף מאתונה, אנתוניס, אומר: "מובן שאצביע לא, כי אני רוצה שהמדינה שלי תשנה כיוון. כל השנים הפוליטיקאים גנבו ושיקרו לעם, ולא ראינו שום שינוי".

בדרך לפשרה? המחאה ביוון (צילום: רויטרס)
יוון במתח לקראת ההצבעה | צילום: רויטרס

אתמול התכנסו המונים תומכי ה"לא" מול הפרלמנט בכיכר העצמאות. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, הבטיח להם ש"לא" הוא המפתח לעסקה טובה יותר שתשמר את הגאווה הלאומית היוונית. "דמוקרטיה היא חירות, היא הפתרון", אמר ציפראס. "הלילה אנחנו חוגגים את ניצחון הדמוקרטיה. יקרה מה שיקרה בשני, אנחנו כבר ניצחנו".

מהומות באתונה (צילום: רויטרס)
הפגנות ביוון עד הרגע האחרון | צילום: רויטרס

במרחק לא רב משם התכנסו תומכי ה"כן" שמבקשים להישאר חלק מהאיחוד האירופי. "אני קורא לכל אזרח יווני ולכל אזרחית יוונית, בלי קשר לשיוך המפלגתי שלהם, לעמוד מאוחדים כעם אחד ולהצביע 'כן' כדי שיוון תישאר באירופה ובגוש האירו", אמר יו"ר האופוזיציה, אנתוניוס סמראס.

"הכל אפשרי". ציפראס (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה היווני קורא להצביע "לא" | צילום: רויטרס

הסקרים האחרונים מראים מאבק צמוד. 44% אומרים שיצביעו כן, 43% אומרים שיצביעו לא, 13% עדיין מתלבטים. גם היום, כמו בכל ימי השבוע שעבר, השתרכו תורים ארוכים מול הכספומטים, שבמקרה הטוב פלטו 60 אירו בלבד לכל יווני שביקש להשתמש בכסף שחסך או הרוויח. עכשיו היוונים חרדים לקראת ההצבעה ופרסום התוצאות בערב.