תקלה או מתקפת סייבר? תחנת דלק בטהרן (צילום: רויטרס)
תקלה או מתקפת סייבר? תחנת דלק בטהרן | צילום: רויטרס

מי שיתק את תחנות הדלק באירן? יממה בלבד לאחר ההודעה הסכם גרעין בין אירן למעצמות, דיווחה סוכנות ידיעות אירנית על תקלה במערכת התדלוק במדינה שאירעה שלשום (רביעי), תקלה בגינה מערכות תדלוק רבות במדינה נותקו למספר שעות. הרשויות במדינה טענו כי מדובר ב"תקלת תוכנה", והכחישו את השמועות כי מדובר במתקפת סייבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים, במשך 12 שעות לא ניתן היה לתדלק בתחנות רבות ברחבי המדינה, זאת בשל תקלת תוכנה בכרטיסי הקצאת הדלק באירן. בהודעה רשמית שפרסמו הרשויות הובטח לתושבים כי התקלה תתוקן בהדרגה תוך מספר שעות. על פי סוכנות ידיעות האירנית, תורים ארוכים נרשמו בבוקר שלמחרת בתחנות הדלק בכל המדינה.

בכירים בענף הנפט האירני התעקשו כי מדובר ב"פגם עדכון" של תכנת הדלק החכמה החדשה. למרות ההכחשות כי מדובר במתקפת סייבר, סוכנות הידיעות האירנית מדווחת כי בכיר בענף ציין בשנים האחרונות מערכת הדלק נפרצה מספר פעמים על יד גורמים חיצונים.

"מה שמאפיין את מרחב הסייבר, זה שאף אחד לא רואה מה קורה ולכן לעולם לא נדע את האמת", מסביר ד"ר טל פבל, מומחה לאיומי אינטרנט וסייבר מהמכללה האקדמית כינרת. "בדיוק כמו בנפילת מחשבי הבורסה בניו יורק בשבוע שעבר, יכול להיות שהכל בסדר ויכול להיות שבאמת בבורסה הייתה בסך הכל תקלה. ברגע שמדובר בתקלת מחשב ולא בתקלה פיזית, מנהל השרת יכול להגיד את מה שהוא רוצה. כלומר גם אם הייתה מתקפה, ניתן להסתיר זאת מעיניי הציבור".