משמרות המהפכה באירן. ארכיון (צילום: טוויטר, רויטרס, חדשות)
צילום: טוויטר, רויטרס, חדשות

כמעט יממה אחרי הפלת המל"ט האמריקני על ידי אירן במצרי הורמוז, הולך ומתברר עד כמה האירוע עלול להסלים את היחסים המתוחים ממילא בין ארה"ב לרפובליקה האסלאמית. אמש (חמישי) טרם התברר אם הנשיא טראמפ יתקוף בתגובה, אך נזכיר שלשאלת כתבת באשר לאפשרות הזו הוא השיב: "תדעו בקרוב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במעשיו של טראמפ לאורך היום, אך גם בכמה מהתבטאויותיו, טראמפ שידר כי בכוונתו להגיב בחריפות. מלבד תשובתו לשאלה אם יתקוף, הוא צייץ בעמוד הטוויטר שלו כי "אירן עשתה טעות גדולה מאוד", ואף כינס בשעות הערב בכירים בקונגרס על מנת לתדרך אותם באשר לאפשרויות שעל הפרק. גורמים ביטחוניים מעריכים כי אם טראמפ יחליט לתקוף, אזי המתקפה לא תהיה בשטחה של אירן אלא באזורים שיש לה אינטרסים כגון סוריה, או במצרי הורמוז עצמם.

מן הצד השני, טראמפ "שינמך" את עוצמת האירוע ואמר שייתכן שהמל"ט הופל בטעות. הוא טען כי מי שהפיל אותו "הוא כנראה טיפש", והוסיף כי המל"ט היה לא חמוש וכמובן ללא טייס. לדבריו, אם היה נוכח במטוס בן אדם התמונה הייתה משתנה אך מדובר בכלי טיס בלתי מאויש.

בנוסף, בניגוד לטענת האירנים, האמריקנים התעקשו כי המל"ט היה מעל מים בינלאומיים ולא נכנס למים הטריטוריאליים של אירן, דבר שלכאורה מעניק הצדקה לתקיפה בשל פגיעה בריבונות.

התיעוד האמריקני ומקבילו האירני  

במקביל, הפנטגון שחרר תיעוד מהתקרית, ובסרטון שפורסם ניתן לראות את שובל העשן אחרי הפגיעה במל"ט מסוג RQ-4. לפני פרסום התיעוד גורמים בצבא האמריקני טענו כי המל"ט הופל כ-34 ק"מ מאירן, מחוץ למים הטריטוריאליים של משמרות המהפכה ולכן מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי. "מדובר בהתקפה מסוכנת וחסרת אחריות", אמרו הגורמים הצבאיים. "התקרית התרחשה בין במפרץ הפרסי וסיכנה אזרחים חפי מפשע". בהמשך פרסה אירן תיעוד משלה לאירוע.

"יוביל לקטסטרופה", פוטין (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
"יוביל לקטסטרופה", פוטין (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא הרוסי, בעל ההשפעה הרבה באזור, התייחס למתיחות במפרץ הפרסי וטען כי מתקפה אמריקנית באירן עלולה להוביל "לעלייה באלימות ועלולה להיות בעלת השלכות קטסטרופליות לאזור".

לאחר מכן ראש הממשלה נתניהו הודעת תמיכה בארצות הברית וגינוי לאירן: "ב-24 השעות האחרונות אירן העצימה את התוקפנות שלה נגד ארה"ב ונגד הקהילה הבינלאומית. אני חוזר וקורא לכל האומות החפצות בשלום ובביטחון לתמוך בארה"ב במאמציה נגד התוקפנות האירנית".

מוקדם יותר במהלך היום החריפה הרפובליקה האסלאמית את רף האיומים נגד ארה"ב: מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי אמר הבוקר כי ארצו לא מעוניינת במלחמה - אך תעשה הכול כדי להגן על עצמה. דובר משרד החוץ של אירן גינה את הכניסה של ארצות הברית למרחב האווירי של המדינה ושלח איום חריף לוושינגטון: "נגיב בעוצמה לפרובוקציות לא חוקיות".

הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ורוחאני (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות
המל"ט שהופל באירן (צילום: חדשות)
המל"ט האמריקני שהופל (ארכיון) | צילום: חדשות

מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, אמר "כי הפלת מל"ט המודיעין האמריקני הבוקר הועבר מסר ברור לוושינגטון". לדבריו, ארצו לא מעוניינת במלחמה עם ארה"ב - אך תעשה הכל כדי להגן על עצמה מפני כל תוקפנות אפשרית וכל איום שלא יהיה.