מצטרף למירוץ עמוס מתמודדים. ארכיון (צילום: AP, חדשות)
מצטרף למירוץ עמוס מתמודדים. ארכיון | צילום: AP, חדשות

סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן צפוי להודיע מחר (חמישי) כי בכוונתו להתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות ארה"ב, כך דיווח מקור המקורב לקמפיין המתגבש. אם אכן יצטרף למרוץ, ביידן יהיה צריך לגבור על קבוצה של קרוב ל-20 מתמודדים הנאבקים לקבל את המועמדות של המפלגה הדמוקרטית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בחודשים האחרונים נפוצו שמועות רבות בנוגע למועד כניסתו של ביידן למרוץ. כמו בבחירות הקודמות, אז בחר לבסוף לוותר על ההתמודדות, גם הפעם הודיע ביידן כי עליו להתייעץ עם משפחתו הקרובה וחבריו בטרם יקבל החלטה. על אף שנחשב למועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר לנצח את הפריימריז הדמוקרטים, עומדים בפניו מספר אתגרים וקשיים.

ביידן עם לוסי פלורס משמאלו. (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של  לוסי פלאורס, חדשות)
ביידן עם לוסי פלורס משמאלו. | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של לוסי פלאורס, חדשות

בחודש שעבר הואשם ביידן כי הטריד מינית פוליטקאית דמוקרטית לשעבר בשנת 2014. "הוא ניגש אלי מאחור, נגע בכתפיים שלי בשתי ידיו, הריח את השיער שלי ונישק אותי על ראשי", סיפרה לוסי פלורס בראיון ל-"ניו יורק מגזין". זוהי לא הפעם הראשונה בה מואשם ביידן בהתנהגות לא נאותה כלפי נשים, ולאורך השנים הוא תועד מספר פעמים ברגעים מביכים ומטרידים נוספים.

בנוסף, נראה שעמדותיו של ביידן בנושאים רבים אינם תואמים את דעותיהם של המצביעים הצעירים והפרוגרסיביים של המפלגה הדמוקרטית. על אף שהוא צעיר מברני סנדרס ביותר משנה, ביידן נתפס כמיושן ואף שמרן בנושאים כלכליים וחברתיים כמו המאבק בחברות האשראי והבנקים, ביטוח בריאות בחינם, רגולציה, הסכמי סחר ועוד. הדבר בו הכי התגאה לאורך השנים - היכולת לעבוד בשיתוף פעולה עם יריביו הרפובליקנים - עשוי להרחיק מצביעים ליברליים רבים המחשיבים את טראמפ ואת תומכיו לפסולים ולא לגיטימיים.

"הוא היה נופל בבכי מהר" (צילום: רויטרס, חדשות)
"הוא היה נופל בבכי מהר" | צילום: רויטרס, חדשות

עם זאת, בסקרים הרבים שנערכים מדי שבוע בארה"ב ביידן מוביל על כל יריביו במרוץ. אחת הסיבות היא ההנחה שאם ייבחר לייצג את הדמוקרטים, יוכל לגזול מטראמפ מצביעים לבנים רבים בעלי השכלה תיכונית, בעיקר במדינות המפתח כמו וויסקונסין, אוהיו, מישיגן וכמובן פנסילבניה - ביתו של ביידן עצמו.

בשנים האחרונות השמיע ביידן ביקורת בוטה על הנשיא טראמפ. "אם היינו לומדים ביחד בתיכון הייתי לוקח אותו לחצר ומכסח אותו במכות", אמר לפני כשנה כשהתייחס לאמירתו הידועה של טראמפ כי הוא "תופס נשים באיבר מינן". בתגובה לכך צייץ הנשיא כי "ג'ו המשוגע משחק אותה קשוח. האמת היא שהוא חלש מנטלית ופיזית, והוא היה נופל בבכי מהר מאוד אם היינו "נפגשים"".