המשבר ייפתר? טראמפ וג'ינפינג (צילום: רויטרס, חדשות)
המשבר ייפתר? טראמפ וג'ינפינג | צילום: רויטרס, חדשות

צעדים לסיום המשבר? בעקבות מלחמת החסר בין ארצות הברית וסין שגריר סין בארה"ב, קואי טיאנקאי, אמר הלילה (בין שלישי לרביעי), בראיון לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית, כי בייג'ינג מוכנה לחידוש השיחות עם וושינגטון ואף רוצה להגיע להסכם. "אנחנו מוכנים להמשיך בשיחות עם עמיתנו כדי להגיע לסיכום", אמר טיאנקאי והוסיף: "דלתנו עוד פתוחה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במקביל לפרסומים, ב"ניו יורק טיימס" מדווחים היום כי טראמפ שוקל להטיל סנקציות על חברת מצלמות האבטחה הסינית - היקוויז'ן, כחלק ממאבק הסחר, ולצמצם את יכולתה לקנות טכנולוגיות אמריקאיות. בעקבות הדיווח נרשמה ירידה של 10% במניות החברה בבורסה בשנזן.

מלחמת הסחר בין שתי המעצמות החריפה לאחר שבשבוע שעבר חתם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על צו מנהלי, שאוסר על חברות אמריקניות להשתמש בציוד תקשורת של חברות שהוגדרו על ידי הממשל כ"מהוות סיכון לביטחון הלאומי". הצעד יאפשר בהמשך את החרמת חברת הענק הסינית וואווי.

החרה תוחרם בארה"ב? וואווי (צילום: רויטרס, חדשות)
החרה תוחרם בארה"ב? וואווי | צילום: רויטרס, חדשות

מספר שעות לאחר שנחתם הצו, משרד המסחר הוסיף את חברת וואווי באופן רשמי ל"רשימת הישויות" - החברות שחותרות תחת האינטרסים האמריקנים. בהוספתה של וואווי לרשימה הממשל מבטיח את תקפותו של הצו לגביה, ובכך את האפשרות לאכוף על חברות אמריקניות להימנע מכל יחסים מסחריים איתה.

צעדים אלו עלולים להחמיר את המתחים הקיימים ממילא בין סין לארה"ב, אך לא ברור אם הדבר יפריע לטראמפ. רבים מניחים שהחתימה על הצו המנהלי נועדה ללחוץ על סין בשיחות הסחר, שכרגע המכסים הגבוהים שהטילה משפיעים על סחורות אמריקניות בשווי מיליארדי דולרים.

מספר ימים לפני כן הודיע טראמפ כי ייפגש עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, בפסגת ה-G20 בסוף החודש הבא. לדברי טראמפ פגישתו עם שי צפויה להיות "פורייה מאוד", וכי הוא מאמין שסין רוצה להגיע לעסקה. הצהרתו של טראמפ מגיעה לאחר שהאשים את סין בכך שלדבריו היא נסוגה מההתחייבות שנתנה במהלך המשא ומתן שהתנהל בין שתי המעצמות.