"זו בושה, מה שקרה לי לא יקרה לאף נשיא אחר", טראמפ (צילום: AP, חדשות)
טראמפ מכריז מלחמה על וואווי? | צילום: AP, חדשות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם הלילה (בין רביעי לחמישי) על צו מנהלי, שאוסר על חברות אמריקניות להשתמש בציוד תקשורת של חברות שהוגדרו על ידי הממשל כ"מהוות סיכון לביטחון הלאומי". הצעד יאפשר בהמשך את החרמת חברת הענק הסינית וואווי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גורמים בממשל סירבו להצביע על וואווי בפרט ועל סין בכלל, כמטרות המוצהרות של האיסור. עם זאת, רק מספר שעות לאחר שנחתם הצו, משרד המסחר הוסיף את חברת וואווי באופן רשמי ל"רשימת הישויות" - החברות שחותרות תחת האינטרסים האמריקנים. בהוספתה של וואווי לרשימה הממשל מבטיח את תקפותו של הצו לגביה, ובכך את האפשרות לאכוף על חברות אמריקניות להימנע מכל יחסים מסחריים איתה.

החרה תוחרם בארה"ב? וואווי (צילום: רויטרס, חדשות)
וואווי - הוכנסה ל"רשימת הישויות" | צילום: רויטרס, חדשות

צעדים אלו עלולים להחמיר את המתחים הקיימים ממילא בין סין לארה"ב, אך לא ברור אם הדבר יפריע לטראמפ. רבים מניחים שהחתימה על הצו המנהלי נועדה ללחוץ על סין בשיחות הסחר, שכרגע המכסים הגבוהים שהטילה משפיעים על סחורות אמריקניות בשווי מיליארדי דולרים.

עם זאת, אחרים מאמינים כי וואווי אכן מהווה סכנה ואיום לביטחון המדינה, ושהציוד שהחברה מוכרת יכול לסייע לממשלת סין לרגל ולעקוב אחרי התקשרויות רגישות בארה"ב. במהלך 150 הימים הבאים, הממשל יפתח סט ספציפי של חוקים בעקבות הצו המנהלי, ועסקים בארה"ב יוכלו להגיב.