יותר ממיליון אזרחים יצאו היום (ראשון) לרחובות הונג קונג כדי למחות על הצעת חוק חדשה שתאפשר להסגיר את תושבי העיר לידי הרשויות בסין. לדברי המארגנים, מדובר בהפגנה הגדולה ביותר שהתקיימה בהונג קונג מאז שסופחה לסין ב-1997.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מהמשטרה המקומית נמסר כי מספר המפגינים עלה בהרבה על המצופה, וכי כוחות הביטחון נערכו לכ-240 אלף מפגינים לכל היותר. ההפגנה התחילה בשעות אחר הצהריים כשמאות אלפי מפגינים החלו להתכנס בפארק ויקטוריה שבמרכז העיר תוך כדי שהם מניפים שלטים עם הכיתוב "הונג קונג לעולם לא תוותר" וקוראים למנהיגת הונג קונג קארי לאם להתפטר מתפקידה לאלתר.

לטענת מבקרי הצעת החוק השנויה במחלוקת, במידה והחוק אכן יעבור - מערכת המשפט האוטונומית למחצה של העיר תיפגע באופן משמעותי וכל תושב יהיה תחת סכנת מעצר מצד רשויות סין, בין אם מסיבות פוליטיות ובין אם בשל עבירות עסקיות שוליות שביצע.

הפגנת ענק בהונג קונג (צילום: רויטרס, חדשות)
"יעצרו אנשים בגלל סיבות פוליטיות" | צילום: רויטרס, חדשות

גורמים בממשלת סין אמרו כי הצעת החוק נועדה לתקן את הפרצות שקיימות בחוק הנוכחי והוסיפו כי הדבר לא ימנע מהונג קונג לקבל החלטות עצמאיות ובמקרים מסוימים לשלוח אזרחים לשטחים שבהם אין הסדרי הסגרה פורמאליים, כמו טייוואן או מקאו.

על פי גורמי המשטרה, לפחות 7 בני אדם נעצרו במהלך ההפגנה ההמונית והמשטרה נאלצה לעשות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כנגד מספר מפגינים רעולי פנים שניסו לחסום כביש ראשי בעיר. במקביל, המשטרה המקומית עצרה מספר מפגינים שניסו לפרוץ לתוך בניין הפרלמנט בעיר. השוטרים נאלצו להשתמש בתרסיסי פלפל על מנת להשתלט על המפגינים

הונג קונג היא מושבה בריטית שהושבה לשלטון סיני ב-1997. לפי ההסכם המדיני שנחתם בינה לבין סין לאחר הסיפוח, הונג קונג נהנית ממידה רבה של אוטונומיה תחת השלטון הסיני וממשיכה לקיים מערכת משפט, מטבע מכס והגירה משלה. כיום היא נחשבת לאחד משני אזורים מנהליים מיוחדים ברפובליקה העממית של סין תחת הנהגתה של קארי לאם, האישה הראשונה שנבחרה לתפקיד הבכיר לפני כשנתיים.