"כתר הקוצים". ככל הנראה ניצל (צילום: רויטרס, חדשות)
"כתר הקוצים". ככל הנראה ניצל | צילום: רויטרס, חדשות

מלבד הנזק למבנה ההיסטורי, השרפה בנוטרדאם איימה לכלות גם יצירות אמנות רבות שהן חלק מהקתדרלה המפורסמת. למרבה המזל, פריטים רבים חולצו מהמבנה טרם נגרם נפגעו – אולם טרם ברור מה היקף הנזק שנגרם ליצירות השונות שנשמרו במקום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החשש הוא שנזק ייגרם ליצירות – בהן פסלים, ציורים, ויטראז'ים וכלי נגינה עתיקים – גם מהחום ומהעשן שמילא את החלל, אולם גם מהמים הרבים בהם נעשה שימוש על מנת לכבות את האש.

פסל שהצליחו להוציא מהכנסייה (צילום: רויטרס, חדשות)
פסל שחולץ מהקתדרלה | צילום: רויטרס, חדשות

אחד הפריטים המוכרים ביותר בקתדרלה הוא "כתר הקוצים", שעל פי האמונה היה על ראשו של ישו בעת שנצלב – והוא חולץ מהקתדרלה לפני שהלהבות הספיקו לפגוע בו. עוד חולצו פסלים ויצירות אמנות נוספות שמילאו את האתר ההיסטורי המפורסם. במקום הוחזקו גם קרש עץ ומסמר שעל פי האמונה היו חלק מהצלב, ובשלב זה לא ידוע מה עלה בגורלם.

ויטראז' עתיק שעלה באש (צילום: רויטרס, חדשות)
ויטראז' שנהרס. חשש לפגיעה משמעותית | צילום: רויטרס, חדשות

שלושה ויטראז'ים גדולים בקתדרלה, המעוצבים כעלי כותרת ומספרים סיפורים מהתנ"ך ומהברית החדשה, מקשטים גם הם את המקום. לא ברור מה מצבם לאחר השרפה, אולם מומחים מביעים חשש מהנזק שסביר שנגרם להם מהחום הרב ששרר במקום ועלול היה להמיס את העופרת המחברת בין חלקיהם השונים.

חשש נוסף עלה לגורלו של אורגן, שזכה לכינוי "האורגן העצום". "זה היה כלי נגינה מרהיב – אני בספק ששרד", הודה בעצב ד"ר סטיבן מורי, מומחה לארכיטקטורה גותית ואמנות ימי הביניים בריאיון לניו יורק טיימס.

פסלים. ככל הנראה שרדו (צילום: רויטרס, חדשות)
פסלים. ככל הנראה שרדו | צילום: רויטרס, חדשות

יצירות שגורלן כנראה יהיה טוב יותר הוא הפסלים הרבים, בהם של המלכים התנ"כיים, שהוצבו בתוך הקתדרלה. בעבר כבר שרדו "עריפת ראש" בגיליוטינה במהלך המהפכה הצרפתית, לאחר שחלק מהמורדים טעו לחשוב כי הם מציגים את מלכי צרפת. פסלי מלכי התנ"ך נבנו בחזית הקטדרלה במחווה ליהודים שהתגוררו בעיר במאה ה12 וסייעו כלכלית בהשלמת בניית ההנוטרדאם.

מלכי יהודה בחזית הנוטרדאם  - ארכיון (צילום: 123RF, חדשות)
מלכי יהודה בחזית הנוטרדאם - ארכיון | צילום: 123RF, חדשות