הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
הבית הלבן: נעצור ייצוא נפט מאירן | צילום: רויטרס, חדשות

ארה"ב מקשיחה את הצעדים מול אירן, ומבטיחה להוציא את פעילותה משוק הנפט העולמי, כך נמסר מהבית הלבן בהודעה רשמית היום (שני). על פי ההודעה, ארה"ב תדאג לספק את הביקושים לנפט עולמי, יחד עם סעודיה ואיחוד האמירויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט שלא יאשר ליבואנים לרכוש נפט מאירן החל מ-1 במאי מבלי שיינקטו מולם סנקציות אמריקניות - וזאת על מנת למנוע ממשטר האייתלולות את מקור הרווח העיקרי שלו. מזכיר המדינה פומפאו הבהיר כי ארה"ב דנה עם מדינות אחרות על מנת למתן את ייבוא הנפט מאירן וציין כי ממשל טראמפ "לא תמך בשום קבוצה חיצונית שפועלת נגד אירן".

"הצעד הזה יוביל לעוד סנקציות", פומפאו (צילום: AP‎, חדשות)
מייק פומפאו, מזכיר המדינה של ארה"ב | צילום: AP‎, חדשות

פומפאו ציין כי סעודיה ואיחוד האמירויות התחייבו להבטיח לשמור על היצע נפט ברמה מספקת. לדבריו, השאיפה של מחלקת המדינה היא "להוריד את ייצוא הנפט של אירן לאפס" כדי ללחוץ על תוכנית הגרעין האירנית. "לא יינתנו הארכות לפטורים מעבר ל-1 במאי. נקודה", הבהיר פומפאו.

הנשיא טראמפ התייחס להחלטה בחשבון הטוויטר שלו וצייץ: "ערב הסעודית ומדינות אופ"ק נוספות יותר ממסוגלות לספק את הביקוש לנפט במסגרת הסנקציות החדשות שלנו על הנפט האירני". טראמפ הוסיף כי "אירן קיבלה את עצתו הגרועה ביותר של ג'ון קרי, אשר יחד עם אנשיו הביא את ארה"ב לכדי הסכם נשק גרעיני רע מאוד עם אירן".

שר האנרגיה הסעודי הגיב להודעת הבית הלבן ואמר שהממלכה עוקבת מקרוב אחרי שוק הנפט בעקבות ההודעה האמריקנית וכי היא מחויבת לפעול ליציבות מתמשכת בשוק. לדבריו, מדינתו תפעל בתיאום עם יצרניות נפט נוספות כדי להבטיח את רמות ההיצע הנדרשות.

"וושינגטון לא תוכל לפגוע בייצוא"

על פי הודעת הבית הלבן, החל ממאי לא יינתנו יותר אישורים למדינות ספציפיות לייבא נפט מאירן, זאת בניגוד למצב הנוכחי. המדינות שכיום יכולות לקיים קשרי סחר עם טהרן בכל הקשור לנפט הן דרום קוריאה, הודו, סין וטורקיה.

מוקדם יותר היום התפרסם דיווח על כוונות ארה"ב בעיתון "וושינגטון פוסט", ובתגובה אמרו באירן כי ארה"ב לא תצליח לממש את מטרותיה. "אפילו אם וושינגטון תפסיק עם ההקלות למדינות מסוימות, היא לא תצליח להוריד את הייצוא לאפס", אמר מקור בממשל האירני. "יש לנו שנים של ניסיון במניעת צעדים של אויבים שמנסים לפגוע בכלכלה שלנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הודעת נשיא ארה"ב. "ההחלטה של הנשיא טראמפ והממשל האמריקני היא בעלת חשיבות רבה להגברת הלחץ על משטר הטרור האירני", אמר נתניהו. "אנו עומדים לצד נחישותה של ארה"ב נגד התוקפנות האירנית וזוהי הדרך הנכונה לעצור אותה".