נתיב הסמים והכסף שהקים חיזבאללה נחשף: שעות לאחר הפרסום בבריטניה על חשיפת תא הטרור שהקים ארגון הטרור הלבנוני-שיעי בלונדון בחסותה של טהרן, הערב (שני) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית מחקר ישראלי חדש ומקיף על הפעילות הפלילית של חיזבאללה ביבשת שמגלה איך נסראללה ואנשיו משיגים כספים מהלבנת הון וסחר בסמים - בעיקר על אדמת אירופה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ממצאי המחקר שביצעו אנשי מכון אבא אבן לדיפלומטיה, בשיתוף ארגוני ביון בעולם ובישראל, מראים את החיבור שבין הזרוע הפוליטית של חיזבאללה לזרוע הצבאית שלו. "אנחנו בעצם מראים איך עובד כל מערך הפצת הסמים לטובת הלבנת הון, שלפחות 20 אחוז עד 25 ממנו חוזר לחיזבאללה, לחימוש, לקניית נשק, למשכורות וכו'", סיפר דניאל כהן, ראש תוכנית לוט"ר מדיני, מכון אבא אבן לדיפלומטיה במרכז הבינתחומי.

לדברי כהן, "האופרציה הזאת כוללת כל מיני 'כוכבים', כמו חסן טראבולסי, תושב דיסלדורף, שבעצם עובד בשביל אנשים שהם בכירים מאוד במנגנון הלבנת ההון של חיזבאללה".

אותו טראבולי הוא סוחר מכוניות שעובד עבור חיזבאללה, ומדווח ישירות לדודו – מזכ"ל הארגון חסן נסראללה. "הם קונים מכוניות משומשות,  דברי מותרות, שעונים ותכשיטים ומשיטים את הציוד הזה חזרה ללבנון למכירה", הסביר דרק מלץ, לשעבר ראש החטיבה המשפטית למבצעים מיוחדים בארה"ב.

רשת טרור ענפה - באירופה (צילום: חדשות)
רשת טרור ענפה - באירופה | צילום: חדשות

מלץ הוסיף: "ברגע שזה נמכר, הם יכולים להחזיר כסף לסוחרי הסמים בדרום אמריקה. מדובר בתוכנית להלבנת הון מבוססת סחר שמייצרת מיליונים רבים של דולרים, כדי לסייע לתמוך בטרוריסטים הקיצוניים האלה, כמו חיזבאללה". לדבריו, ארגון הטרור מגלגל כך כ-200 מיליון דולר - כל חודש: "המנגנון של חיזבאללה כולל, למעשה, פיקוח על כל המימון הלא חוקי ועל פעולות סוחרי הסמים - לא רק האירופה, אלא (גם) בדרום אמריקה, באיזור משולש הגבולות".

רון פרושאור, שגריר ישראל לשעבר באו"ם שכיום מכהן כיו"ר מכון אבא אבן, קורא לעולם להתעורר: "אתם בגדול משמשים כצינור החמצן של הארגון הזה לפעילות טרור ואל תגידו 'לא אמרו לנו'".