כך נראית הישיבה המוצתת (צילום: הירש קוטובסקי, חדשות)
הישיבה שהוצתה, אמש | צילום: הירש קוטובסקי, חדשות

התקפה אנטישמית בערב פסח: בסוכנות הידיעות הרוסית RIA דווח כי הישיבה הגדולה ביותר ברוסיה, "ישיבת תורת חיים" שבצד המזרחי של מוסקבה, הוצתה אמש (שישי) בזמן ארוחת ליל הסדר. 60 תלמידי הישיבה רבנים ואורחים - היו בתוך המבנה בזמן השריפה. על פי הדיווח אין נפגעים באירוע המצער.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

האש הוצתה במקום בו מאוחסן הבשר וכי רוססו צלבי קרס על הכניסה למבנה - כך אמרה הדוברת של הרב הראשי של מוסקבה, אולגה אסאולובה לסוכנות הידיעות "אינטרפקס". עוד דווח כי בשלב לא ידוע מי האחראי להצתה.

צלבי הקרס שרוססו (צילום: הירש קוטובסקי, חדשות)
צלבי קרס רוססו | צילום: הירש קוטובסקי, חדשות

רק לפני מספר ימים התרחשו שתי תקריות אנטישמית נוספות באירופה. ביום שני האחרון תלמיד יהודי בבית ספר תיכון באיטליה הותקף באלימות. "כשנגדל נפעיל מחדש את אושוויץ וכולכם תישרפו בתנורים, יהודים", קראו לעברו תלמידים שהיכו אותו בחדר הכושר בבית הספר. "לא ניתן להשתיק את הסימן הברור הזה של אנטישמיות שהולכת וגוברת", אמר מנהל בית הספר בעיר פרארה שבצפון איטליה לילד שהותקף ולאימו. לדבריו, הוא שוקל כעת אילו צעדים צריך לנקוט נגד "הבריונים".

במקביל, צעירה יהודייה בשנות ה-20 לחייה הותקפה בצרפת בזמן שהלכה ברחוב. לפי הקונגרס היהודי העולמי, התוקפים היכו אותה תוך שהם צועקים לעברה: "את מפחדת, יהודייה מלוכלכת?".

מתקפה אנטישמית בישיבה במוסקבה (צילום: הירש קוטובסקי, חדשות)
הישיבה שהוצתה, אמש | צילום: הירש קוטובסקי, חדשותהתקרית השנייה, שהתרחשה בעיר סרסל שבפאתי פריז, נחקרת במשטרה כפשע שנאה. בעקבות המקרה הצעירה אושפזה בבית החולים בעיר עם שבר באפה. "לא יעלה על הדעת כי חברי הקהילה היהודית בצרפת או בכל מקום אחר בעולם ייאלצו לחיות בתחושת פחד וחוסר ביטחון רק בגלל זהותם היהודית. מדובר במעשה מזעזע וחמור", אמר בעקבות המקרה אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר.

"הקונגרס היהודי העולמי מחזק ברגעים אלו את הקהילה היהודית בצרפת וקורא לכלל מנהיגי מדינות אירופה לפעול למען הגנת הקהילות היהודית", הוסיף זינגר. על פי סקר של האיחוד האירופי לשנת 2018 בנושא האנטישמיות באירופה, שפורסם אמש, 38% מיהודי אירופה שוקלים להגר מהיבשת לנוכח תחושת חוסר ביטחון לחיות כיהודיים באירופה.

על פי הנתונים העולים מהדוח, 70% מיהודי אירופה מאוכזבים מהאפקטיביות הנמוכה של מאמצי המדינות החברות באיחוד להיאבק באנטישמיות. 28% מהיהודים באירופה דיווחו כי הוטרדו על רקע אנטישמי לפחות פעם אחת בשנה החולפת.