הגרסה המצונזרת של דוח התובע המיוחד בעניין חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב ב-2016 הוגשה הערב (חמישי) לקונגרס לאחר ציפייה ממושכת. פרטי הדוח ממשיכים להתפרסם בהדרגה, אך כבר כעת עולה ממנו תמונה שונה מאוד מזו שהתובע הכללי הציג קודם לכן במסיבת העיתונאים, ולפיה טראמפ ניסה להדיח את מולר ולהשתלט על החקירה.

לקריאת דוח מולר המלא, לחצו כאן

לפי הדוח, חקירת התובע המיוחד רוברט מולר העלתה קשרים רבים בין מקורבים לקמפיין טראמפ לבין גורמים הקשורים לממשל הרוסי. עם זאת, לא נמצאו ראיות מספקות שיובילו לגיבוש כתבי אישום. עוד עולה כי אנשי הקמפיין של טראמפ ידעו שהפעולות הלא-חוקיות של הרוסים להתערב בבחירות יסייעו להם, אך הם לא נקטו צעדים פליליים כדי לסייע להם.

ג'יימס קומי וטראמפ (ארכיון) (צילום: SKY NEWS)
ג'יימס קומי ודונלד טראמפ, ארכיון | צילום: SKY NEWS

"למרות שהחקירה העלתה שממשלת רוסיה החזיקה בתפיסה שהיא תרוויח מבחירתו של טראמפ לנשיאות ופעלה כדי להבטיח זאת, ולמרות שהקמפיין ציפה ליהנות אלקטורלית מהמידע שנגנב והתפרסם באמצעות הצעדים הרוסיים, החקירה לא הצליחה לקבוע שאנשי הקמפיין של טראמפ זממו או תיאמו עם הממשל הרוסי את צעדי ההתערבות שלהם", נכתב בדוח.

צוותו של מולר לא הצליח לקבוע באופן חד משמעי שהנשיא שיבש חקירה. לפי הדוח, הראיות שנאספו "בנושא פעולותיו וכוונותיו של הנשיא מעלים קושי שמונע מאיתנו לקבוע חד משמעית שלא הייתה התנהלות פלילית". עם זאת, בדוח נכתב כי "אם היינו משוכנעים שהעובדות מוכיחות בבירור שהנשיא לא שיבש חקירה, היינו מציינים זאת. לפיכך, בעוד הדוח לא קובע שהנשיא ביצע עבירה, הוא גם לא מזכה אותו".

מולר החליט לא להאשים את טראמפ בשיבוש משום שאחרים סירבו "למלא את ההוראות". "מאמציו של הנשיא להשפיע על החקירה ברובם לא צלחו, אולם זה בעיקר כי האנשים בסביבת הנשיא סירבו למלא אחר ההוראות או להיענות לבקשותיו".

עוד עולה מהדוח כי הנשיא טראמפ פנה מספר פעמים לפרקליט הבית הלבן בבקשה להתערב בצעדי משרד המשפטים אחרי שראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי חשף בפני הקונגרס את דבר קיום החקירה נגד קמפיין טראמפ. מולר אף קובע כי נמצאו "ראיות משמעותיות" לכך שטראמפ פיטר את קומי לאור "סירובו להצהיר בפומבי שהנשיא לא נחקר באופן אישי".

"זהו, נדפקתי. הסתיימה הנשיאות שלי"

מולר התייחס באופן נקודתי לעניין שגילה קמפיין טראמפ לחשיפות אתר "ויקיליקס" של המיילים שהרוסים גנבו מהדמוקרטים כדי להזיק ליריבתו הילרי קלינטון. לפי הדוח, בנו של טראמפ, דונלד ג'וניור, היה בקשר ישיר עם מנהלי האתר בזמן הקמפיין. יתרה מזאת, אנשי "ויקיליקס" ביקשו מטראמפ הבן להפיץ בטוויטר קישור למיילים הגנובים של הדמוקרטים. ארבעה ימים לאחר מכן, הוא צייץ את הקישור.

ביוני 2017, בעקבות דיווחים בתקשורת על כך שמולר חוקר אם טראמפ שיבש חקירה, טראמפ התקשר לפרקליט הבית הלבן דון מקגאן בביתו והנחה אותו להתקשר לתובע הכללי בפועל ולומר שמולר "מצוי בניגוד ענייינים ויש להדיח אותו". לפי הדוח מקגאן סירב לעשות זאת, והחליט "במקום זאת להתפטר מאשר להצית את מה שהוא ראה כ'טבח ליל השבת'". מקגאן התייחס לערב שבו הנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון הורה לפטר את התובע המיוחד שחקר את "פרשת ווטרגייט", הוראה שהובילה להתפטרות המונית בצמרת משרד המשפטים.

צפו בסיכום עיקרי דוח מולר (צילום: רויטרס, חדשות)
התובע המיוחד, רוברט מולר | צילום: רויטרס, חדשות

הדוח מפרט מספר דוגמאות שלא היו ידועות של ניסיונות מצד טראמפ להשתלט על החקירה. באחד המקרים, ביוני 2017, טראמפ נפגש עם אחד מעוזרי הקמפיין שלו בחדר הסגלגל והכתיב הודעה שנועדה לסשנס, שבשלב ההוא הרחיק את עצמו מהחקירה. לפי ההודעה, סשנס היה אמור להכריז כי החקירה "מאוד לא הוגנת" כלפי הנשיא ולאפשר לו להתקדם בחקירת ההתערבות בבחירות לקראת מערכות עתידיות".

כחודש קודם לכן, כשטראמפ התבשר מהתובע הכללי דאז ג'ף סשנס שסגן התובע הכללי רוד רוזנשטיין מינה את התובע המיוחד רוברט מולר, הוא "שקע לתוך כיסאו ואמר 'אלוהים אדירים. זה נורא. זהו סוף הנשיאות שלי. נדפקתי".

לאחר פרסום הדוח המלא, טראמפ אמר: "זהו יום טוב. לא הייתה קנוניה, לא היה שיבוש". את הדברים אמר טראמפ באירוע מיוחד לנכי מלחמות בבית הלבן, וזכה לתשואות. "אגב, מעולם לא הייתה (קנוניה) ומעולם לא תהיה. אסור שדבר כזה יקרה שוב לנשיא. זאת תרמית. אסור שזה יקרה שוב. תודה רבה".

"לא הייתה קנוניה, לא היה שיבוש"

קודם לכן הציג התובע הכללי של ארה"ב ויליאם בר את עיקרי ממצאי הדוח. במסיבת עיתונאים שקיים בר, מינוי של הנשיא טראמפ, במשרד המשפטים בוושיגנטון הוא אמר: "ממשלת רוסיה שמה לה למטרה להתערב במערכת הבחירות שלנו אך תודות לחקירה המקיפה של התובע המיוחד, אנו יודעים שהסוכנים הרוסים שביצעו את המזימה הזו לא נהנו משיתוף פעולה של הנשיא טראמפ או אנשי הקמפיין שלו", אמר בר.

לדבריו, טראמפ נקלע למצב בלתי אפשרי עם השבעתו. "בעודו נכנס לתפקיד ומנסה למלא את תפקידו כנשיא, סוכנים פדרליים ותובעים בחנו לעומק את התנהלותו לפני ואחרי כהונתו ואת פעולותיהם של חלק ממקורביו", אמר בר. "באותו זמן, היו ספקולציות בלתי נלאות בתקשורת על אשמתו האישית של הנשיא. ואולם, כפי שהוא אמר מההתחלה, לא הייתה קנוניה".

בר טען כי הנשיא "היה מתוסכל וזועם" והאמין שהחקירה חותרת תחת נשיאותו, נהנית מתמיכת יריביו הפוליטיים וניזונה על ידי הדלפות לא חוקיות. "אף על פי כן, הבית הלבן שיתף פעולה באופן מלא עם החקירה, העניק גישה מלאה למסמכי הקמפיין והבית הלבן, הנחה עוזרים בכירים להעיד בחופשיות ונמנע מלהשתמש בסמכותו כנשיא. בו בזמן, הנשיא לא נקט כל צעד שמנע מהתובע הכללי כל מידע כדי להשלים את החקירה", אמר התובע הכללי.

"המשחק נגמר". הציוץ של טראמפ (צילום: מתוך הטוויטר של דונלד טראמפ, חדשות)
"המשחק נגמר". הציוץ של טראמפ | צילום: מתוך הטוויטר של דונלד טראמפ, חדשות

בשאלת שיבוש החקירה, בר ציין כי דוח מולר כולל 10 אירועים של שיבוש אפשרי שבהם טראמפ היה מעורב ונבחנו אם הם עונים על ההגדרה של שיבוש חקירת ההתערבות הרוסית. לדבריו, הוא וסגנו, רוד רוזנשטיין, חלקו על חלק מ"התיאוריות המשפטיות" של מולר לגבי שיבוש חקירה וקבעו שהתובע המיוחד לא כלל "ראיות מספקות" שיקבעו אם טראמפ שיבש חקירה.

"אחרי בחינה מדוקדקת של הפרטים, סגן התובע ואני קבענו שהראיות שהעלה התובע הכללי לא מספיקות כדי לקבוע שהנשיא שיבש חקירה", אמר בר. כמו כן לא נמצאו ראיות לכך שטראמפ פעל ממניעים מושחתים. כשנשאל מדוע הוא וסגנו קבעו שלא היה שיבוש אם מולר עצמו לא קבע זאת, בר השיב: "מסמכותנו כראשי התביעה לקבוע זאת. בהיעדר קביעה כזאת מצד מולר, אנחנו הכרענו".

"בשורה התחתונה, אחרי שנתיים של חקירה, אלפי זימונים לעדות, מאות צווים ועדויות, התובע המיוחד קבע שממשלת רוסיה תמכה במאמצים לא חוקיים להתערב בבחירות לנשיאות ב-2016 אך לא מצא שקמפיין טראמפ או אמריקנים נוספים שיתפו איתם פעולה", אמר בר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו