השחנית דוריס דיי הלכה לעולמה בגיל 97 (צילום: SKY NEWS, חדשות)
השחקנית דוריס דיי הלכה לעולמה | צילום: SKY NEWS, חדשות

שחקנית העבר והזמרת המצליחה, דוריס דיי, נפטרה היום (שני) כשהיא בת 97. דיי, שכיכבה בסרטים זוכי אוסקר לצד רוק האדסון וקרי גרנט, מתה בביתה שבקליפורניה. מאז שסיימה את קריירת המשחק שלה בסוף שנות ה-60 פעלה דיי למען זכויות בעלי החיים.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

דיי נולדה בסינסינטי שבאוהיו להורים שהיגרו מגרמניה. היא החלה את הקריירה המצליחה שלה כזמרת ב-1945 עם השיר "מסע סנטימנטלי", שהפך לאחד השירים הפופולריים בתקופה, וב-1946 כבר הייתה הזמרת עם המשכורת הגבוהה ביותר בעולם.

הוליווד הספידה את דיי ברשתות החברתיות: הסופר פאולו קאולו ציטט משירה של דיי "Secret Love", וכתב: "אתגעגע אלייך דוריס דיי, האהבה הסודית הראשונה שלי". כוכב הטלוויזיה וויליאם שאטנר מסר תנחומים למשפחתה, "היית אהובה על ידי כולם". הוא סיים עם ציטוט מהשיר "que sera sera". גם מגישת הטלוויזיה קייטי קוריק שיתפה סרטון מתוך סרט של דיי, וכתבה: "היא הייתה יחידה במינה", והזמר קיי. די. לאנג סיפר שהיא אחת מהזמרות האהובות עליו בכל הזמנים.

ב-1948 החלה את קריירת המשחק שלה. היא התפרסמה במהירות ונתפסה על ידי הקהל כהתגלמות של תום ואושר. דיי התנסתה בז'אנרים שונים, ואף הופיעה בסרטו של במאי המותחנים המפורסם אלפרד היצ'קוק. עם זאת לבסוף היא הצליחה בעיקר כשחקנית של קומדיות רומנטיות, עם מועמדות לאוסקר על סרטה "דיבורי כריות", בו כיכבה לצד רוק האדסון ב-1959.

במהלך שנות ה-60 הופיעה בשוברי קופות של תקופתה, לצד כוכבים רבים. בין השאר: "That Touch of Mink", לצד קרי גרנט, "The Thrill of it All" עם ג'יימס גרנר, ואף "Move Over, Darling", שתוכנן להיות הקאמבק של מרלין מונרו.

בערך באמצע העשור, כאשר הקהל האמריקני הפך לחופשי יותר מבחינה מינית, דמותה התמימה של דיי לא התאימה למסך, וקריירת המשחק שלה החלה להידרדר. בתחילת שנות ה-70 הפסיקה את קריירת המשחק שלה, והתמקדה בפעילות למען זכויות בעלי חיים.