קיבל הודעות נאצה. פאלומבו (צילום: מתוך התקשורת האיטלקית, חדשות)
קיבל הודעות נאצה. פאלומבו | צילום: מתוך התקשורת האיטלקית, חדשות

פאולו פאלומבו, חולה ה-ALS הצעיר באירופה, התקבל לטיפול ניסויי בישראל שיכול לשנות את חייו. עלות הטיפול היא 900 אלף יורו והוא החליט לפתוח בקמפיין מימון המונים, שהוביל להודעות נאצה ואיחולים למותו - רק בגלל רצונו לנסוע לישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פאלומבו, שמונשם באמצעות מכשיר חיצוני וניזון על ידי צינור, ציפה לסיוע מהקהל, אך לצד כמה מסרים מעודדים הוא ספג חצים של שנאה. "העבודה שלך חסרת טעם, תמות עוד לפני שתגיע לישראל", כתב אחד המגיבים. "אתה מנוול ומי שנותן לך כסף מנוול", כתב מגיב אחר.

הודעות הנאצה שקיבל (צילום: חדשות)
הודעות הנאצה שקיבל | צילום: חדשות

"יש שיחות שבהן קבוצות אנשים נהנות להעליב את פאולו", אמר אחיו לתקשורת המקומית ואיים לפתוח בהליך משפטי נגד הכותבים. "הם מחפשים דרך לחבל בפעולה שלו. כל השמצה מתועדת. תמיד רצינו להביא את הטיפול הניסויי הזה לאיטליה, כך שלפחות העלויות שלו יופחתו, ולמעשה, בזכות יישום פרוטוקול חירום של משרד הבריאות, ניתן להביא את הטיפול לארצנו תוך זמן קצר, ולא בזכות אלה שסתם מדברים".

בפוסט האחרון של פאלומבו בקבוצה שלו בפייסבוק, שאחיו עזר לו לכתוב, הוא כתב שהוא מבקש ניתוק - לא מהמכונות או הטיפולים שמחזיקים אותו בחיים אלא ממסרי השנאה שמאחלים לו מוות וכישלון.

בשל גילו הצעיר, הטיפול שאליו התקבל פאלומבו בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים יכול לא רק לעצור את החמרת המחלה, אלא אולי אפילו להביא לתהליך של נסיגתה. פירוש הדבר שפאולו, שמוזן בצינור ומתקשר בעיניו בעזרת מחשב, יוכל לחזור לאכול, לנשום באופן עצמאי ואפילו ללכת.

לצד התגובות הרעות היו גם תגובות חיוביות, אחת התורמות כתבה בדף "אמא שלי מתה מ-ALS בשנת 2004 ואני תרמתי". אישה אחרת כתבה: "תגיעו לישראל ותעברו את הטיפול הזה. עבורך בגילך הצעיר, למען משפחתכם ולכל אלה שלא עשו זאת".