מחאות באירן נגד טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
"רק נגד פולשים וציונים", ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"רק נגד פולשים וציונים": נשיא אירן חסן רוחאני אמר היום (חמישי) כחלק מחגיגות יום הצבא הנחגג ברפובליקה האסלאמית כי שהכוחות המזויינים של ארצו אינם מהווים איום כלפי מדינות האזור - אלא מופנות "רק" כלפי "פולשים וציונים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

במהלך היום צפוי הצבא האירני, על זרועותיו השונות, לצעוד ברחובות עיר הבירה טהרן ולהציג את כוחו, אך הנשיא האירני הדגיש כי העוצמה שתוצג לא נבנתה על מנת להטריד את מדינות האזור. "שורש הבעיות שלנו הוא המשטר הציוני והאימפריאליזם האמריקני", אמר הנשיא במהלך טקס ששודר בטלוויזיה הממלכתית. הנשיא קרא גם למדינות השונות "לדחוף לאחור את המשטר הציוני".

הזעם באירן יגלוש לצעדים מול ישראל? (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגנות תמיכה במשטר בטהרן (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא התייחס גם להכרזה האמריקנית מהשבוע שעבר לפיה ארגון משמרות המהפכה יוגדר כארגון טרור. רוחאני כינה את ההחלטה "מבחילה" וטען שמדובר ב"עלבון לאומה האירנית".

רוחאני הודיע על נסיגה מההסכם לפני כחודש (צילום: AP, חדשות)
"לדחוף לאחור את הציונים", רוחאני (ארכיון | צילום: AP, חדשות

זוהי אינה הפעם הראשונה השבוע שרוחאני תוקף את ישראל. במהלך כנס שנערך בטהרן ביום שני האחרון טען הנשיא שמדינות ערביות שמקיימות קשרים עם ישראל "הפכו למשרתים של הציונים". הנשיא הוסיף כי "כיום, פקידים במדינות מוסלמיות רבות מהווים דוגמאות לכך" ששכחו איך יש לנהוג כלפי כופרים על פי הקוראן, ולדבריו ההתקרבות הזאת לישראל - תוביל "לשפיכת דמם של הפלסטינים ולפגיעה בזכויותיהם".

משמרות המהפכה (ארכיון) (צילום: ap, חדשות)
משמרות המהפכה (ארכיון) | צילום: ap, חדשות

בשבוע שעבר ארה"ב הכריזה על משמרות המהפכה של אירן כ"ארגון טרור זר". זו הפעם הראשונה שממשל אמריקני מכריז על כוח צבאי של מדינה אחרת כעל ארגון טרור. בתגובה למהלך אירן הכריזה על צבא ארה"ב כארגון טרור: "ההחלטה האמריקנית לא חוקית".

לדברי טראמפ, שהכריז על המהלך, מדובר בצעד "שמכיר במציאות" שלפיה משמרות המהפכה מממנים, מקדמים ונוטלים חלק פעיל בטרור ככלי מדיני. משכך, ארה"ב תמשיך להעצים את הלחץ הכלכלי על אירן ותגבה מחיר גבוה יותר "לאור תמיכתה בפעילות טרור".

נתניהו וטראמפ (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו וטראמפ (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה והודה לטראמפ על כך ששוב נעתר לבקשתו, אחרי ההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן ובירושלים כבירת ישראל. "תודה ידידי היקר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, על כך שהחלטת להכריז על משמרות המהפכה של אירן כעל ארגון טרור", נתניהו צייץ בטוויטר.

"תודה על שנענית לעוד בקשה חשובה שלי, שמשרתת את האינטרס של מדינותינו ושל מדינות האזור. נמשיך לפעול יחד בכל דרך נגד המשטר האירני שמאיים על מדינת ישראל, על ארה"ב ועל שלום העולם".