"זו בושה, מה שקרה לי לא יקרה לאף נשיא אחר", טראמפ (צילום: AP, חדשות)
"נראה כמו פשע שנאה" | צילום: AP, חדשות

"נראה כמו פשע שנאה": נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הגיב הלילה (בין שבת לראשון) לאירוע הירי בבית הכנסת של חב"ד סמוך לסן דייגו, לפני שטס לעצרת בוויסקונסין, ואמר כי האירוע "נראה כמו פשע שנאה". גם שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, גינה את האירוע ואיתו גינו גם ראש הליגה נגד השמצה ויו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ליבי עם הנפגעים - המשפחות ויקיריהם", אמר הנשיא והוסיף: "אנחנו חוקרים את העניין, נראה מה יקרה ונגיע לשורש העניין. נראה שהאדם נתפס, ולא מהווה עוד סכנה ואכיפת החוק עשתה עבודה נהדרת".

במקביל צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "מחשבות ותפילות לכל נפגעי הירי בבית הכנסת בפאוויי, קליפורניה. אלוהים יברך את כולכם. חשוד נעצר. אכיפת החוק עשה עבודה יוצאת דופן. תודה".

רגינה וגיל (צילום: AP)
"האנטישמיות שוב מרימה את ראשה", זירת האי | צילום: AP


שגריר ישראל לאו״ם, דני דנון, הגיב על פיגוע הירי ואמר כי ״המילים, המפגנים והקריקטורות הופכים ליריות נגד מתפללים בבתי כנסת". עוד הוסיף דנון: "מחלת האנטישמיות ממשיכה להרים את ראשה ולגבות קורבנות. זו השעה לפעולה, למלחמה נחושה ולא לגינויים רפים שמאפשרים לכוחות השנאה להחיות תקופות חשוכות בהיסטוריה".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה את המתקפה על בית הכנסת בפוואי, ובחשבון הטוויטר שלו כתב: "ההתקפה האנטישמית על בית הכנסת היא איומה ומדאיגה. אנו בסוכנות היהודית עוקבים בדאגה אחר הדיווחים, מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים ומבכים את אבדן החיים. התקפה על כל מי שמתפלל בבית תפילה היא בלתי מוסרית בעליל ויש להיאבק כנגד התופעה הזו בכל החומרה בכל מקום בתבל".

מנכ״ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר: "הקונגרס היהודי העולמי מזועזע ממתקפת הירי הנוראית בבית הכנסת בסן דייגו אשר על פי הדיווחים הביאה לרצח ולפצועים. אנו שולחים את תנחומינו למשפחות הנפגעים ומתפללים לשלום הפצועים. צאת חג הפסח, המסמל את חירותו של העם היהודי, נמצא כעת בצלו של מעשה מחריד המבטא את ההפך הגמור מחופש וחירות. ברגעים קשים אלו, אנו מחזקים את ידם של חברי הקהילה היהודית המקומית ומביעים את תמיכתנו האיתנה. אנו בוטחים ברשויות החוק המקומיות שיפעלו על מנת להביא את הפושעים לדין".‎


בית הכנסת שהותקף (צילום: חב"ד, חדשות)
בית הכנסת בו בוצע הירי | צילום: חב"ד, חדשות


איתן אשלי, מהליגה נגד השמצה, אמר לרשת פוקס: "אנו רואים את פשעי השנאה בבתי התפילה בסרי לנקה ובניו זילנד וזה מדכא". עוד הוסיף אשלי כי בדרך כלל האבטחה במוסדות היהודיים הדוקה אבל צריך לשאול אם אותם מקומות מספיק מוגנים ואולי "כדאי להגן על עצמנו על מקומות אחרים בעולם". לסיום הוסיף אשלי: "אנו רואים עליה באנטישמיות, עליה שוברת שיאים. אין מקום לשנאה הזו בארה"ב".

אמש (שבת) אדם בשם ג'ון ארנסט, פתח באש בבית כנסת של חב"ד בעיירה פוואי בסן דייגו שבמדינת קליפורניה. ארנסט נעצר בזירה וההערכות בשלב זה הן שאין חשודים נוספים. הרשויות אישרו כי לפחות 4 בני אדם נפצעו באירוע, שניים מהם ילדים - לאחר מכן אושר שאחת הפצועות נהרגה.