שיטת תיאום המחירים של טבע (צילום: רויטרס, חדשות)
שיטת תיאום המחירים של טבע | צילום: רויטרס, חדשות

כתב התביעה שהוגש נגד חברת התרופות טבע בפרשת קרטל התרופות בארצות הברית חושף איך פעלה החברה הישראלית כדי לתאם מחירים עם חברות אחרות, מה שהוביל להתייקרות התרופות בארה"ב. כתב התביעה שמתפרס על 524 עמודים מגולל כיצד הכתיבה טבע את המחירים - באמצעות שיחות טלפון, פגישות במשחקי גולף, מסיבות ותכתובות מייל - באופן שהוגדר על ידי התובעים כ"קונספירציה מהגסות בהיסטוריה של ארה"ב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום שישי האחרון נודע על כתב התביעה ואתמול (שני) הגיבה מניית טבע לראשונה בניו יורק עם צניחה של 14.8%. מאז אוגוסט האחרון, השלימה מניית טבע ירידה של 53%. עומק המעורבות של טבע מתברר מיד בתחילת המסמך עם ציטוט של חברת טבע מלפני כמה חודשים שלפיו טבע קובעת את מחירי התרופות "במטרה לאפשר למטופלים גישה אליהן, לשמר את מחויבות החברה לחדשנות ולהגשים את האחריות שלה כלפי בעלי המניות". החברה הכחישה שם כל קשר לפעילויות בלתי חוקית.

על פי התביעה, בין בכירי החברות הגנריות הייתה תקשורת ישירה באופן קבוע והם ניצלו אירועים מסחריים של התעשייה, כנסים של לקוחות ואירועים אחרים כדי לתאם את המחירים: "ההסכמים האנטי תחרותיים הללו 'זוקקו' ב'ארוחות של התעשייה', 'ערב בנות' (girls night out), מסיבות, משחקי גולף ושיחות טלפון והודעות טקסט תכופות".

ג'רמי לוין. כיהן כמנכ"ל טבע בחלק מהתקופה (צילום: רויטרס, חדשות)
ג'רמי לוין. כיהן כמנכ"ל טבע בחלק מהתקופה | צילום: רויטרס, חדשות

"במשך שנים רבות, התעשייה הגנרית פעלה בהתאם להבנות בין היצרניות שלא להתחרות זו בזו", נכתב בתביעה. "במקום זאת הסדירו החברות ביניהן שיטה שאותה כינו 'נתח הוגן' והמטרה של ההסכם הייתה להימנע מתחרות בין היצרניות הגנריות - תחרות שבאופן נורמלי הייתה מובילה לשחיקת מחירים משמעותית ולחיסכון גדול לצרכן הסופי. המתחרות בתעשייה הגנרית תקשרו ביניהן ישירות באופן מערכתי ושגרתי, חילקו ביניהן את הלקוחות ויצרו שיווי משקל מלאכותי בשוק, תוך שמירה על מחירים גבוהים ולא תחרותיים".

"מהקונספירציות הגסות והמזיקות של תיאום מחירים"

על פי כתב התביעה, הדברים נעשו בשני שלבים: עד שנת 2012, ומאותה שנה ואילך. לטענת התובעים, משנת 2012 החברות החליטו לקחת את הקשר שלהם צעד נוסף קדימה. "טבע ושותפותיה כנראה לא היו מרוצות מהסטטוס קוו של 'הנתח ההוגן'", נכתב. "והן פצחו באחת מהקונספירציות הגסות והמזיקות ביותר של תיאום מחירים בהיסטוריה של ארה"ב".

לטענת התביעה, טבע והמתחרות שלה ביקשו למנף את המצב לא רק לשמירת "הנתח ההוגן" של כל אחת מהן, אלא גם "להעלות משמעותית את המחירים של כמה שיותר תרופות". כדי להשיג זאת, נטען בתביעה, טבע בחרה קבוצת מתחרות שאיתה כבר היו לה "קשרי קונספירציה רווחיים מאוד", שבטבע קראו לקבוצה זאת מתחרות מ"איכות גבוהה" והגיעה איתן להבנות שברגע שאחת מעלה מחירים, השאר הולכות בעקבותיה. לטענת התובעים הסדר זה גרם לנזק של מיליארדי דולרים לכלכלת ארה"ב.