מאג'ד רוואנצ'י‎, שגריר אירן באו"ם (צילום: רויטרס, חדשות)
מאג'ד רוואנצ'י‎, שגריר אירן באו"ם | צילום: רויטרס, חדשות

שגריר אירן באו"ם, מאג'ד רוואנצ'י, שיגר היום (רביעי) איומים שונים מעט מאלו שנשמעים בימים האחרונים מבכירי משמרות המהפכה בטהרן. במהלך נאומו מעל בימת מועצת הביטחון של האו"ם הוא השתלח בצעדים ובכוונות של הממשל האמריקני ואמר שאי אפשר לסמוך ולקחת ברצינות את ההצעות של ארצות הברית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

לטענתו אין טעם לפתוח בשיחות על הסכם הגרעין כל עוד ארצות הברית ממשיכה להפעיל את ה"סנקציות הלא חוקיות" נגד אירן. השגריר הוסיף שהמדינה קרובה מאוד לבטל את המחויבויות שעליה חתמה במסגרת הסכם הגרעין ואמר: "אירן לבדה לא יכולה, לא מוכנה ולא תיקח על עצמה את כל העול כדי לשמר את ההסכם מ 2015".

רוואנצ'י הוסיף כי העסקה עצמה "במצב קריטי" ואמר לקהילה הבינלאומית שאם לא ינקטו צעדים לשמר אותה: "כלל הקהילה הבינלאומית צריכה לקחת על עצמה אחריות מלאה על כל ההשלכות האפשריות לביטולה".

מועצת הביטחון של האו"ם (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
מועצת הביטחון של האו"ם (ארכיון) | צילום: AP, חדשות

נציבת האו"ם לענייני מדיניות, רוסמריה דיקארלו, אמרה בתגובה לדברים של השגריר האירני כי "מזכ"ל האו"ם מודאג מההתפתחויות האחרונות, והוא מצטער על כך שארצות הברית החליטה באחרונה שלא לאפשר ויתורים בנוגע לסחר הנפט עם אירן".

"המזכ"ל גם מצטער על ההכרזה כי אירן עלולה להתעלם מהמגבלות על העשרת מאגרי האורניום שנקבעו תחת ההסכם מול המעצמות ה-JCPOA", אמרה דיקארלו. "מזכ"ל האו"ם מעודד את אירן להמשיך בביצוע כל התחייבויותיה בתחום הגרעיני למרות האתגרים הניצבים בפניה".

שגריר האיחוד האירופי לאו"ם אמר בתגובה: "היום אנחנו עשויים להיות בצומת קריטי לגבי עתיד הסכם הגרעין של JCPOA, אך יש לזכור כי ההסכם כבר עובד ומספק את המטרות שלו". הוא הבהיר שלדעתו אין שום חלופה אמינה להסכם‎.