מבצע של הקומנדו האמריקני בעירק
כוחות אמריקניים בעירק | צילום: רויטרס, חדשות

מתיחות במפרץ: ארצות הברית פרסמה הבוקר (חמישי) אזהרת מסע בדרגה 4, החמורה ביותר, וקוראת לאזרחיה להימנע מלנסוע לעירק. בנוסף, סוכנות התעופה הפדרלית אסרה על מטוסים אמריקנים לטוס מעל השטח האווירי העירקי עד להודעה חדשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אין לנסוע לעירק מחשש להיפגע מטרור, חטיפות ועימותים מזוינים", נכתב בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית. "קיימת רמה גבוהה של סיכון עבור אזרחי ארה"ב להיפגע מאלימות או מחטיפות. ארגוני טרור וקבוצות חמושות מאיימות על אזרחים אמריקנים וחברות מערביות ברחבי עירק. מתקפות שכללו שימוש במטעני נפץ מאולתרים התרחשו לאחרונה באזורים רבים במדינה, כולל בבגדד".

אזהרת המסע האמריקנית מגיעה על רקע התחממות היחסים בין ארה"ב ומדינות ערב במזרח התיכון. לפי סוכנות הידיעות האירנית "פארס", אתמול מפקד משמרות המהפכה האירניים, חוסיין סלאמי איים ואמר כי אירן נמצאת "על סף מלחמה כוללת עם האויב". "הרגע הזה בהיסטוריה, שהאויב נכנס לתחום העימות עם כל היכולת האפשרית, הוא הרגע המכריע ביותר של המהפכה האסלאמית", אמר סלאמי.

האמריקנים שלחו לאחרונה כוחות צבא נוספים למזרח התיכון, כולל נושאת מטוסים, מפציצים מסוג B-52 וטילי פטריוט. בארה"ב אומרים כי הפגנת הכוח באה בעקבות האיומים האירניים על כוחותיה ועל האינטרסים שלה באזור.

במהלך סוף השבוע האחרון במקביל לתגבור הכוחות האמריקנים במפרץ הפרסי טראמפ אותת כי הוא מוכן לעסקה חדשה עם טהרן. ביום שבת פורסם בחדשות סוף השבוע כי ישראל וארה"ב חולקות מידע משותף בעניין הזה וישראל עוקבת בדריכות אחר המצב הנפיץ במפרץ.

בתקשורת האמריקנית, שדיווחה על המתיחות מול אירן, הזכירו בהקשר זה את הביקור שערך לאחרונה היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת בוושינגטון ופגישתו עם מקבילו ג'ון בולטון, שידוע כמי ששש אלי קרב - במיוחד מול אירן. בארה"ב הבהירו: "יש לנו הערכות מבוססות שאירן מתכננת מתקפות נגד אינטרסים אמריקנים ונגד בנות בריתה באזור".