אירן מאיימת על אינטרסים אמריקנים". ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
אירן מאיימת על אינטרסים אמריקנים". ארכיו | צילום: רויטרס, חדשות

צבא ארה"ב מתכונן לתגבר את כוחותיו במזרח התיכון באופן משמעותי, בעקבות החשש הגובר בוושינגטון מתוקפנות אירנית באזור - כך מסרו הלילה (בין שני לשלישי) מקורות בכירים בממשל האמריקני. זמן קצר לאחר הדיווח אישר שר ההגנה האמריקני, פטריק שאנהאן, כי הורה לשלוח כאלף חיילים נוספים לאזור "למטרות הגנתיות בלבד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

תגבור הכוחות מגיע על רקע החרפת האיומים האירנים ועלייה במתיחות בין שתי המדינות. "העוינות של אירן ונציגיה מאיימת על כוחות ואינטרסים אמריקנים באזור", הסביר שאנהאן. לדבריו, "המתקפות האחרונות של אירן רק מאשרות את המודיעין שבידינו". בחודש שעבר הודיעה וושינגטון כי תשלח 1,500 חיילים נוספים לאזור, בעקבות תקיפתן של מכליות נפט סמוך לאיחוד האמירויות.

בשבוע שעבר הותקפו שתי מכליות נוספות במפרץ עומאן. לטענת ארה"ב, אירן היא שאחראית לפגיעה במכליות, ומשרד ההגנה אף פרסם סרטונים לאחר התקיפה שלדבריו מוכיחים זאת. הלילה פורסמו תמונות מפלילות נוספות לכאורה. בסרטון נראים אנשים מנטרלים ומפנים מוקש שלא התפוצץ מאחת המכליות.

תקיפת המיכליות במפרץ עומאן (צילום: צבא ארה"ב, חדשות)
תמונות חדשות מתקיפת המכליות | צילום: צבא ארה"ב, חדשות
"התמונות מוכיחות מעורבות אירנית" (צילום: צבא ארה"ב, חדשות)
"התמונות מוכיחות מעורבות אירנית" | צילום: צבא ארה"ב, חדשות

"הסרטון והתמונות מוכיחים כי כוחות אירנים הם שביצעו את המתקפות", מסרו בצבא האמריקני. "הידע והמקצוענות שבהם הפעולה נעשתה מוכיחים כי אלו כוחות מאומנים ומוכשרים של משמרות המהפכה", אמרו. 

באירן דחו את ההאשמות ואמרו כי כפי שהתריעו מזמן, וושינגטון מנסה להפליל אותה בביצוע מעשים כאלו כדי לתרץ יציאה למלחמה. בתוך כך, אתמול הודיעה אירן כי תפעל להעשרת אורניום בניגוד לכתוב בהסכם הגרעין עליו חתמה, זאת לאחר פרישתה של ארה"ב מההסכם אשתקד. דובר הסוכנות האירנית לאנרגיה גרעינית אמר כי ארצו תעשיר אורניום "בהתאם לצרכיה". במסיבת עיתונאים מחוץ לכור המים הכבדים באראק הצהיר דובר הסוכנות, בהרוז כמאלוואנדי: "כבר הכפלנו פי ארבע את קצב העשרת האורניום ברמה נמוכה ואף הגברנו אותו עוד יותר לאחרונה, כך שבעוד 10 ימים נחרוג מהמגבלה שנקבעה ל-300 ק"ג".

כמאלוואנדי ציין כי הגידול ברמת העשרת האורניום יכול להיות לכל רמה, החל מהשיעור הנוכחי שנקבע ל-3.67% במסגרת הסכם הגרעין ועד לרמה של 20%, פסע מרמת העשרה לצרכים צבאיים. עוד הוא אמר כי ארצו שוקלת גם לייצא מים כבדים, באופן שלא יפר את ההבנות בהסכם הגרעין‎.

הדובר הדגיש כי למעצמות אירופה עדיין נותר די זמן כדי לעזור להגן על אירן מפני הסנקציות האמריקניות, אך הן "צריכות לפעול ולא רק לדבר". הוא הוסיף שארצו פועלת בשיתוף עם סין כדי לשפץ את הכור באראק והדגיש כי אירופה תידרש לספק את החלקים השונים.

"לא רוצים במלחמה". פומפיאו, ארכיון (צילום: חדשות)
"לא רוצים במלחמה". פומפיאו, ארכיון | צילום: חדשות

ברקע ההודעה על תגבור הכוחות, אמר השבוע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כי על אף שארה"ב בוחנת אפשרויות צבאיות כדי להתמודד עם האיום האירני, פניה של ארצו אינן למלחמה. "הנשיא טראמפ עשה כל שביכולתו כדי למנוע מלחמה. אנחנו לא רוצים מלחמה", אמר פומפאו בריאיון לרשת "פוקס". הוא הבהיר כי וושינגטון תבטיח המשך תנועה חופשית לספינות בנתיבי השיט המרכזיים. "ארה"ב תנקוט כל פעולה נדרשת, גם במישור הדיפלומטי, כדי לוודא זאת".

"לקהילת המודיעין יש נתונים רבים והמון ראיות. העולם יזכה לראות הרבה מזה", אמר פומפאו, שבתפקידו הקודם עמד בראש ה-CIA. עם זאת, מזכיר המדינה אמר כי הוא לא מעוניין לדון בצעדים הבאים שארה"ב אולי תנקוט בעקבות ההתפתחויות האחרונות.

במענה לשאלה בדבר האפשרות שטראמפ ישלח כוחות אמריקניים נוספים ויתגבר את הציוד הצבאי באזור, פומפאו השיב: "אירן לא תשיג נשק גרעיני, זו המטרה. אתמול קיימתי מספר שיחות עם עמיתיי ברחבי העולם. אני בטוח שיהיו לנו שותפים שמבינים שמבינים את האיום הזה".