נצליח לבנות את קתדרלת נוטרדאם תוך 5 שנים - כך הצהיר הערב (רביעי) נשיא צרפת מקרון. עד כה גויסו תוך פחות מיממה לא פחות מ-600 מאות מיליון אירו - והכסף ישמש למימון השיפוץ ועבודות השחזור של המבנה ההיסטורי. בתוך כך, הנשיא האמריקני טראמפ הבטיח לסייע לצרפת בעבודות, דוברת הבית הלבן מסרה: "אנו זוכרים בלבנו אסירי התודה את צלצולי פעמוני נוטרדאם ב-12 בספטמבר 2001, בהכרת המתקפות הטרגיות של 11 בספטמבר על אדמת ארה"ב - הפעמונים האלה יישמעו שוב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא צרפת מקרון ערך הערב מסיבת עיתונאים בארמון האליזה שבה הכריז כי ארצו תעשה כל שביכולתה כדי לשחזר במהרה את הסמל הפריזאי, שמושך אליו מדי שנה כ-15 מיליון מבקרים. "אנחנו נבנה מחדש את נוטרדאם אפילו יותר יפה ואני רוצה שזה יושלם תוך 5 שנים - אנחנו יכולים לעשות את זה", אמר. "זה תלוי בנו להפוך את האסון להזדמנות". דבריו של מקרון נאמרו על רקע ההערכות באירופה שהשיקום יימשך עשרות שנים וההערכות של שמאים בכירים לפיהן רק אומדן הנזק שנגרם למבנה יימשך כשנה.

השרפה ותוצאותיה הטראגיות עוררו מיד התגייסות המונית לטובת שיקום המבנה. כבר הבוקר שתי משפחות יריבות כבר הספיקו להתגייס למטרה: הראשונים היו פרנסואה הנרי פינו ואביו פרנסואה פינו. משפחת פינו היא בעלת השליטה בתאגיד קרינג, שמחזיק במותג האופנה היוקרתי גוצ'י. המשפחה הבטיחה לתרום 100 מיליון אירו דרך חברת ההשקעות שלהם, "ארטימס".

בהצהרה שנתן לעיתון הצרפתי "לה פיגרו" אמר פינו, שנשוי לשחקנית סלמה הייק ושהונו מוערך ב-19 מיליארד כי הוא מקווה שהכסף יעזור לשיקום מלא של נוטרדאם. פינו הוא יושב הראש והמנכ"ל של קבוצת קרינג שבבעלות המותגים גוצ'י, איב סן לורן ואלכסנדר מקווין.

משפחת ארנו היריבה והמתחרה שמחזיקה במותג היוקרה לואי ויטון לא נשארה חייבת: דקות לאחר ההודעה הנדיבה של משפחת פינו, משפחת ארנו יצאה בהצהרה משלה - כשהיא מכפילה את סכום התרומה. יתרה מכך, המשפחה הודיעה שלא רק שתתרום 200 מיליון אירו - היא גם תרתום את המשאבים העיצוביים והאדרכליים של מותג האופנה היוקרתי כדי לעזור בשחזור הקתדרלה.

שתי המשפחות היריבות ממש לא לבד. חברת "לוריאל" הצרפתית שגם היא תתרום 200 מיליון אירן משלה לתיקונים, וכך גם הטייקון הצרפתי ברנאר ארנו, בעלי התאגיד LVMH, הודיע שיתרום סכום זהה כדי "להראות סולידריות העת הזו של טרגדיה לאומית". מנכ"ל תאגיד הנפט והגז הצרפתי "טוטאל" הודיע בציוץ בטוויטר שהחברה שלו תתרום 100 מיליון אירו.

בסך הכול עד כה גויסו עד כה כ-670 מיליון אירו - והיד עוד נטויה. אמש, בזמן שלוחמי האש עדיין נאבקים בלהבות, נשיא צרפת מקרון הכריז: "אני מבטיח לכם הלילה: אנחנו נבנה מחדש את הקתדרלה הזו, ביחד. זהו ללא כל ספק חלק מהיעוד הצרפתי ופרויקט לאומי שיקח שנים רבות, אבל אני מחויב אליו. החל ממחר, נשיק קמפיין גיוס כספים כאן בצרפת וברחבי העולם. אנחנו נשקם. נשקם את הנוטרדאם מפני שזה מה שהעם הצרפתי מצפה מאתנו ומפני שזה מה שההיסטוריה שלנו ראויה לו, מפני שזהו גורלנו".