ג'וליאן אסאנג' - מייסד וויקיליקס (צילום: AP, חדשות)
ג'וליאן אסאנג' - מייסד וויקיליקס | צילום: AP, חדשות

חקירתו של מייסד וויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', שמואשם על ידי שתי תושבות שטוקהולם באונס - תיפתח מחדש, כך הודיע היום (שני) התובע השוודי. התובע טען שיש בידו ראיות חדשות לכך שאסאנג', שנחשב בעיני רבים לאביר חופש הביטוי, תקף את הנשים. לשם המשך החקירה, התובע צפוי לבקש את הסגרתו של אסאנג' מבית הסוהר בלונדון, שם הוא מרצה מאסר של 50 שבועות בשל הפרת תנאי שחרורו בערבות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הטענות הראשונות בדבר אונס הובאו כבר ב-2010 ולכן, על פי הדיווחים בשוודיה, פתיחת התיקים מחדש עלולה להיות מסובכת. הסיבה המרכזית היא שעל אחד המקרים שבו מואשם אסאנג' מוחל כבר חוק התיישנות. צוותי החקירה השוודים הקפיאו את העיסוק בתיקים ב-2017, אחרי שהחקירה נתקעה בשל שהותו של אסאנג' במקלט מדיני בשטח השגרירות של אקוודור בלונדון.

סגנית התובע השוודי, אווה מארי פרסון, הכריזה היום על פתיחת התיקים בעקבות השינוי במעמדו של אסאנג': ממבקש מקלט בשגרירות שאינה משתפת פעולה עם רשויות המשפט הבריטיות, הפך אסאנג' לאסיר שמרצה עונש מאסר במתקן בריטי. הוא גורש משגרירות אקוודור בחודש שעבר, אחרי שלצוות נמאס מהתנהגותו.

אסאנג' לאחר מעצרו (צילום: רויטרס, חדשות)
אסאנג' בעת מעצרו בחודש שעבר | צילום: רויטרס, חדשות

פרסון, שמגישה בקשת הסגרה נגד אסאנג' לכל מדינות אירופה, אמרה: "בעקבות ההתפתחויות האחרונות ובגלל העובדה שג'וליאן אסאנג' נאסר בבריטניה אנו מבקשים לפתוח במחדש את החקירה בנוגע לאונס, אחרי שעיינתי בחקירה הראשונית להערכתי יש עדיין עילה מספקת לחשוד שג'וליאן אסאנג' ביצע אונס".

עורך דינו של אסאנג', פר א. סמואלסון, אמר שהוא "מופתע". "פתיחת החקירה מביכה את שבדיה", אמר סמואלסון. "אסאנג' תמיד רצה לסייע בפתרון הסוגיה השוודית, הטענות שבהן הוא מבקש להלחם הן ההאשמות שעומדות נגדו בארצות הברית בנוגע ליוזמה העיתונאית שלו".

קריסטין הראפנסון, עורך ויקיליקס, אמר "מאז שאסאנג' נאסר ב 11 באפריל 2019, היינו עדים ללחץ פוליטי מצד שוודיה לפתוח את החקירה - החקירה הזו תמיד הייתה תולדה של לחץ פוליטי". העורך אמר שאסאנג' מוכן לשתף פעולה עם החקירה השוודית ללא תנאים והביע תקווה שחידוש החקירה תהיה הזדמנות עבור אסאנג' לנקות את שמו.