ביום שאחרי השרפה שפרצה בקתדרלת נוטרדאם, אחד האתרים החשובים בתרבות הצרפתית, מימדי הנזק העצום נחשפים. טרם ברור אם המבנה האייקוני יצא מכלל סכנה ואילו חלקים ממנו נשמרו. תושבי פריז ההמומים מתאבלים על הסמל הלאומי שנפגע. "זה מרגיש כאילו לקחו חלק מההיסטוריה שלנו, מהנשמה שלנו", סיפר לחדשות Online דוד כלפא, שמתגורר בבירת צרפת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מה אפשר להגיד, זה מדכא", אמר כלפא. "לא משנה מה הדת שלך או האמונה שלך, הנוטרדאם היא סמל של פריז, סמל של ההיסטוריה והתרבות של צרפת. יהודים, מוסלמים ונוצרים, כולם עצובים".

ביום שאחרי עולות השאלות (צילום: AP, חדשות)
ביום שאחרי עולות השאלות | צילום: AP, חדשות

אחרי שהצליחו סופית לכבות את האש בקתדרלה עולות שאלות לגבי הגורם לשרפה. "אנשים ממש המומים", סיפר כלפא. "אנחנו מבינים שמדובר בתאונה, אבל רוצים לדעת מה הגורם. עבודות השיפוץ בתוך הכנסייה כנראה גרמו לשרפה, אבל כנראה גם החומרים שהשתמשו בהם לא היו מתאימים למבנה היסטורי כזה. אני מניח שיהיו קצת שאלות לגבי מי אחראי לתאונה ולמה לקח כל כך הרבה זמן להשתלט על הלהבות".

"מה אפשר להגיד, זה מדכא" (צילום: AP, חדשות)
"מה אפשר להגיד, זה מדכא" | צילום: AP, חדשות
נוטרדאם (צילום: רויטרס, חדשות)
הבניין יצא מכלל סכנה? | צילום: רויטרס, חדשות

"עכשיו השרפה כובתה, אבל השאלה האמיתית היא לגבי המצב של הקתדרלה", אמר. "אנחנו לא יודעים אם הבניין בטוח. המים והאש מחלישים את המבנה. יש תחושה של הקלה שהמבנה הוצל, אך במקביל יש עדיין שאלות שלא נענו לגבי המצב של הבניין - האם הוא יעמוד, או יקרוס? השעות הקרובות יהיו קריטיות".

גם נאוה מירון, ישראלית שמתגוררת בפריז, התייחסה לתחושות ביום שאחרי. "הייתי בשוק אמיתי מעצם פריצת השרפה וההתפשטות הכל כך מהירה של הידיעה", סיפרה. "משהו במשמעות של הסמל הלאומי העמוק שנשבר. אנשים נתפסים לסמלים באופן זהותי. הילדים שלי מעולם לא נכנסו לקתדרלה וזה עדיין השפיע עליהם באופן עמוק".

נשיא צרפת הבטיח: "נבנה מחדש"

לאחר לילה ארוך ומתוח, הודיעה משטרת פריז כי השיגה שליטה על הלהבות בקתדרלת נוטרדאם, והמבנה ניצל מקריסה. עם זאת, נזק רב נגרם למקום וליצירות האמנות שלא ניתן היה להציל. מוקדם יותר ביקר נשיא צרפת עמנואל מקרון במקום, והבטיח: "נשקם את המבנה, זה היעוד שלנו".

מימדי הנזק לא התבהרו (צילום: רויטרס, חדשות)
מימדי הנזק לא התבהרו | צילום: רויטרס, חדשות

במשך שעות ארוכות נלחמו כבאי פריז בלהבות שפרצו באחד מהאתרים המפורסמים בעולם והחשוב בתרבות הצרפתית. למרות שהצליחו להשתלט הבוקר על השרפה, הנזק שנגרם לקתדרלה המפורסמת עצום ובצרפת כבר מתחילים לדבר על השיקום. המיליארדר הצרפתי ‏פרנסואה אנרי פינו, מעשירי צרפת, הודיע כי יתרום 100 מיליון אירו לשיקום האתר.

ויטראז' עתיק שעלה באש (צילום: רויטרס, חדשות)
ויטראז' עתיק שעלה באש | צילום: רויטרס, חדשות

בהצהרה שנתן לעיתון הצרפתי "לה פיגרו" אמר פינו, שנשוי לשחקנית סלמה הייק, כי הוא מקווה שהכסף יעזור לשיקום מלא של נוטרדאם. פינו הוא יושב הראש והמנכ"ל של קבוצת קרינג שבבעלות המותגים גוצ'י, איב סן לורן ואלכסנדר מקווין.

במהלך שעות הערב והלילה נאבקו לוחמי האש להציל את המבנה האיקוני מקריסה מוחלטת, ולקראת שעות הבוקר הודיע דובר המשטרה כי הושגה שליטה במקום. קודם לכן דווח על לוחם אש אחד שנפצע באורח קשה באירוע. השריפה, שפרצה סביב השעה 19:50 שעון ישראל, כילתה את גג הקתדרלה שקרס לאחר שעתיים, וכמוהו גם הצריח המפורסם.

בדברים שנשא למרגלות הקתדרלה הבוערת, ניסה הנשיא מקרון לנחם את אזרחי צרפת: "זוהי טרגדיה נוראית, אך הצלחנו להימנע מהגרוע מכל. השעות הקרובות תהיינה קשות, אך הודות לאומץ לוחמי האש, השלד והמגדלים הראשיים לא קרסו. הלילה, מעל לכל, אני מביע את תנחומיי לקתולים, בצרפת וברחבי העולם. אני יודע איך הם מרגישים ואנחנו כולנו איתם ברגעים אלו.

"אני מבקש לנחם גם את תושבי פריז", המשיך מקרון. "נוטרדאם היא הקתדרלה שלהם אך גם הרבה יותר מזה. אני רוצה שנחשוב גם על כל בני עמנו, מפני שהאתר הזה הוא ההיסטוריה שלנו, הספרות שלנו, הדמיון שלנו, המקום בו חווינו את הרגעים הגדולים שלנו כאומה. המגפות, המלחמות, החופש שלנו. זהו מרכז חיינו. הוא מופיע בכל כך הרבה ספרים, יצירות אמנות. זוהי קתדרלה של כל אנשי ונשות צרפת, גם אלו שמעולם לא ביקרו בה".

הנשיא התחייב כי יפעל באופן מיידי לשיקום האתר ההיסטורי. "אני מבטיח לכם הלילה: אנחנו נבנה מחדש את הקתדרלה הזו, ביחד. זהו ללא כל ספק חלק מהיעוד הצרפתי ופרויקט לאומי שיקח שנים רבות, אבל אני מחויב אליו. החל ממחר, נשיק קמפיין גיוס כספים כאן בצרפת וברחבי העולם. אנחנו נשקם. נשקם את הנוטרדאם מפני שזה מה שהעם הצרפתי מצפה מאתנו ומפני שזה מה שההיסטוריה שלנו ראויה לו, מפני שזהו גורלנו".