ההתגרות נמשכת: בסוכנות הידיעות האירנית "תנזים" צוטטו היום (שישי) קצינים בכירים במשמרות המהפכה שהתייחסו לתקרית הפלת המטוס. בציטוטים שהובאו בידיעה - אמרו אותם קצינים: "יכולנו להפיל מטוס אמריקני נוסף שליווה את המל"ט שיירטנו". עוד הוסיפו: "על המטוס שנמנענו מלהפיל - היו 35 אנשי צוות אמריקנים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האירנים הדגישו: "אנחנו מגיבים בדיפלומטיה לדיפלומטיה - למלחמה אנחנו מגיבים בהגנה ובעוצמה". מוקדם יותר רשות השידור האירנית IRIB פרסמה באתר האינטרנט שלה תמונות של שברי המל"ט האמריקני, לכאורה, שיורט על ידם אתמול במצרי הורמוז. בתמונות נראים השברים של כלי הטיס הבלתי מאויש שנפל כשהם מונחים בתוך האנגר.

חלקי המל"ט האמריקני (צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות)
חלקי המל"ט לכאורה | צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות

במהלך הלילה פורסם כי השעות שעברו על וושינגטון וטהרן היו דרמטיות במיוחד, ורגע לפני שהנשיא טראמפ הורה על תקיפה נגד אירן, הוא הציב בפניה אולטימטום שקרא לה לחזור לשולחן המשא ומתן. על פי הדיווחים בארה"ב, טראמפ העביר את המסר לאירנים באמצעות עומאן, ולפיו אם לא ייענו לדרישה הוא יורה על תקיפה. עוד דווח כי בסופו של דבר, הנסיגה מההחלטה של טראמפ מלתקוף התקבלה בניגוד לעמדתם של מזכיר המדינה מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון.

"אנחנו לא מעוניינים במלחמה אלא בשיחות על מגוון סוגיות", מסר טראמפ ודרש תשובה תוך זמן קצר. על פי הדיווח, למרות האולטימטום טהרן השיבה בשלילה וטענה כי המנהיג העליון עלי חמינאי מתנגד "לכול סוג של שיחות עם ארה"ב". הם אישרו את קבלת ההודעה ואת העברתה לקבלת החלטה אצל חמינאי - אך הזהירו כי כול התקפה על ארצם תוביל להשלכות אזוריות ובינלאומיות.

שרידי המל"ט שהגיעו לידי אירן (צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות)
צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות
חלקי המל"ט האמריקני (צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות)
צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות

הבוקר פורסם בניו יורק טיימס כי יממה לאחר הפלת המל"ט האמריקני על ידי אירן במיצרי הורמוז, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר תקיפה צבאית נגד שורת מטרות רחבה של מתקנים צבאיים אירניים, כגון מכ"מים וסוללות טילים - אבל החליט לחזור בו ברגע האחרון. לפי הדיווח, מטוסי הקרב כבר היו באוויר וספינות המלחמה היו בעמדות תקיפה, אך הטילים לא שוגרו לעבר המטרות. טרם ברור אם התקיפה בוטלה - או נדחתה.

בדיווח בארה"ב צוטטו מספר בכירים בממשל שטענו כי טראמפ אישר את התקיפה, שהייתה מתכוננת להתבצע זמן קצר לפני עלות השחר במפרץ, על מנת לצמצם את הסיכון לאזרחים או לכוחות הצבא האירני. כמו כן על פי דיווחים, הצוות המדיני של טראמפ תמך בתקיפה אולם היו אלה הגורמים בפנטגון שהניעו אותו לסגת מהרעיון. בנוסף, בכירים בוושינגטון הפגינו את חששם מפני הסלמה חמורה במפרץ הפרסי וטענו כי ההתקפה תוביל לפגיעה במאות אזרחים אירנים.

כמה שעות קודם לכן הפנטגון פרסם תמונה שלטענת ארה"ב מוכיחה שהמל"ט שיורט שהה במים בינלאומיים בעת הפלתו. בתמונה נראים גבולות המים הטריטוריאלים של אירן ושל איחוד האמירויות, וביניהם שורטט מסלול התעופה של המל"ט. נקודת היירוט צוירה מחוץ לשטח אירן והומחשה על ידי תמונה מוגדלת.

מוקדם יותר בטהרן טענו כי יש בידיהם "הוכחות נחרצות" כי המל"ט חדר לשטח האווירי שלהם ופרסמו תמונות משלהם. שר החוץ האירני, מוחמד זריף, פרסם בחשבון הטוויטר שלו את התמונות שמוכיחות לטענתו כי ארה"ב הפרה את הריבונות של אירן וחדרה למים הטריטוריאלים שלה. "המל"ט האמריקני המריא מאיחוד האמירויות במצב חמקני וחדר לשטח שלנו", צייץ זריף. "מצאנו חלקים ממנו במים הטריטוריאליים שלנו, היכן שיורט".

מיקום ההפלה לפי ארה"ב (צילום: הפנטגון, חדשות)
מיקום ההפלה לפי ארה"ב | צילום: הפנטגון, חדשות

טראמפ כינס אמש בכירים בקונגרס על מנת לתדרך אותם באשר לאפשרויות שעל הפרק וגורמים ביטחוניים העריכו כי אם יחליט לתקוף, אזי המתקפה לא תהיה בשטחה של אירן - אלא באזורים שיש לה אינטרסים כגון סוריה, או במיצרי הורמוז עצמם. במקביל, רשות התעופה הפדרלית פרסמה צו חירום שבו אסרה על כל חברות התעופה האמריקניות לטוס באזור מיצרי הורמוז ומפרץ עומאן. "הנכונות של אירן לשגר טילים ארוכי טווח ללא אזהרה ובאזור מרובה טיסות אזרחיות מדאיגה", נאמר בהודעה.

מסלול המל"ט האמריקני לטענת אירן (צילום: חשבון הטוויטר של שר החוץ האירני, חדשות)
המפה שפרסמו האירנים | צילום: חשבון הטוויטר של שר החוץ האירני, חדשות

לשאלת כתבים אמש לגבי תקיפה אפשרית השיב טראמפ: "תדעו בקרוב". כמו כן, במעשיו לאורך היום וגם בכמה מהתבטאויותיו, שידר טראמפ כי בכוונתו להגיב בחריפות וצייץ בעמוד הטוויטר שלו כי "אירן עשתה טעות גדולה מאוד". ע"פ הדיווח בניו יורק טיימס, לא ברור עדיין אם הנסיגה מהתקיפה נבעה כתוצאה משינוי בדעתו של טראמפ או עקב חששות בממשל לגבי האסטרטגיה.