"נפעיל מחדש את אושוויץ", ארכיון (צילום: באדיבות ערוץ HOT 8, חדשות)
"נפעיל מחדש את אושוויץ", ארכיון | צילום: באדיבות ערוץ HOT 8, חדשות

שתי תקריות אנטישמית נוספות באירופה: תלמיד יהודי בבית ספר תיכון באיטליה הותקף באלימות אתמול (שני) במה שמסתמן כאירוע אנטישמי נוסף. "כשנגדל נפעיל מחדש את אושוויץ וכולכם תישרפו בתנורים, יהודים", קראו לעברו תלמידים שהיכו אותו בחדר הכושר בבית הספר. במקביל, צעירה יהודייה בשנות ה-20 לחייה הותקפה בצרפת בזמן שהלכה ברחוב. לפי הקונגרס היהודי העולמי, התוקפים היכו אותה תוך שהם צועקים לעברה: "את מפחדת, יהודייה מלוכלכת?".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לא ניתן להשתיק את הסימן הברור הזה של אנטישמיות שהולכת וגוברת", אמר מנהל בית הספר בעיר פרארה שבצפון איטליה לילד שהותקף ולאימו. לדבריו, הוא שוקל כעת אילו צעדים צריך לנקוט נגד "הבריונים".

רנצו גטנייה, נשיא איגוד הקהילות היהודיות באיטליה, אנדריאה פיזארו, מנהיגת הקהילה היהודית פרארה ולוצ'יאנו ומאיר קארו, הרב הראשי של הקהילה היהודית באזור, פרסמו הודעת גינוי משותפת לתקרית האנטישמית.

תקיפות אנטישמיות בצרפת ובאיטליה (צילום: חדשות)
תקרית אנטישמית באמסטרדם, ארכיון | צילום: חדשות

"התוקפנות הזאת היא דוגמא למצב המדאיג ולאקלים הסמוי של האנטישמיות שמגיעה גם לבתי הספר", כתבו השלושה. "זו תהום שאליה כולנו נופלים. זה מפחיד אותנו עוד יותר כי תחושה זו של שנאה כמובן שוכנת גם בקרב הילדים".

התקרית השנייה, שהתרחשה בעיר סרסל שבפאתי פריז, נחקרת במשטרה כפשע שנאה. בעקבות המקרה הצעירה אושפזה בבית החולים בעיר עם שבר באפה. "לא יעלה על הדעת כי חברי הקהילה היהודית בצרפת או בכל מקום אחר בעולם ייאלצו לחיות בתחושת פחד וחוסר ביטחון רק בגלל זהותם היהודית. מדובר במעשה מזעזע וחמור", אמר בעקבות המקרה אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר.

"תקיפה מזעזעת ומחרידה" (צילום: רויטרס, חדשות)
38% שוקלים להגר | צילום: רויטרס, חדשות

"הקונגרס היהודי העולמי מחזק ברגעים אלו את הקהילה היהודית בצרפת וקורא לכלל מנהיגי מדינות אירופה לפעול למען הגנת הקהילות היהודית", הוסיף זינגר. על פי סקר של האיחוד האירופי לשנת 2018 בנושא האנטישמיות באירופה, שפורסם אמש, 38% מיהודי אירופה שוקלים להגר מהיבשת לנוכח תחושת חוסר ביטחון לחיות כיהודיים באירופה.

"שליש מיהודי אירופה נמנעים מאירועים יהודיים"

על פי הנתונים העולים מהדוח, 70% מיהודי אירופה מאוכזבים מהאפקטיביות הנמוכה של מאמצי המדינות החברות באיחוד להיאבק באנטישמיות. 28% מהיהודים באירופה דיווחו כי הוטרדו על רקע אנטישמי לפחות פעם אחת בשנה החולפת.

כמו כן על פי הנסקרים כשליש מהם (34%) נמנעו מלהשתתף באירועים בעלי סממן יהודי, זאת בשל חשש לביטחונם. בנוסף, 79% מהיהודים שחוו הטרדות על רקע אנטישמי בחמש השנים האחרונות - נמנעו מלהגיש תלונה למשטרה, לרשויות או לארגון רלוונטי אחר.

יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, הגיב על נתוני הדוח: "מי שמופתע מהתוצאות מנותק מהמצב באירופה. מנהיגי אירופה כשלו בכל הקשור להמשך חיים יהודיים ביבשת. על מדינות האיחוד להפסיק לדבר הצהרות ולהתחיל עם מעשים".