מטען חבלה אותר אמש (ראשון) בנמל התעופה הראשי של סרי לנקה, שעות אחרי מתקפת הטרור במדינת האי הסמוכה להודו שהותירה יותר מ-200 הרוגים משמונה מטעני חבלה שהתפוצצו בכנסיות ובמלונות יוקרה באזור הבירה קולומבו. המטען נוטרל על-ידי אנשי חיל האוויר שסיירו בנמה"ת הבינלאומי "בנדרנאיקה", שעליו הוטל סגר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מטען צינור באורך 1.8 מטרים שהכיל בתוכו חומרי חבלה אותר", סיפר גיהאן סנווירנטה, דובר חיל האוויר של סרי לנקה, לתקשורת המקומית. לדבריו, המטען נמצא על-ידי אנשי חיל האוויר שהיו בסיור שגרתי וטופל כנדרש.

איתור המטען הנוסף מגיע אחרי ששישה מטענים התפוצצו אתמול בשעות הבוקר ברצף אחד אחרי השני בשלוש כנסיות ובשלושה בתי מלון מפוארים בלב קולומבו. בהמשך היו שני פיצוצים נוספים בסביבת הבירה. הרשויות בתגובה הטילו עוצר על המדינה כולה, שבשלב זה יימשך עד היום ב-06:00 (שעון מקומי) וחסמו את הגישה לרשתות החברתיות, בהן וואטסאפ ופייסבוק.

דניש דה-אלוויס, עיתונאי מקולומבו, סיפר בשיחה עם החדשות על הבלבול הגדול ששורר במדינת האי על רקע פיגוע הטרור הקשה ביותר על אדמתה מאז סיום מלחמת האזרחים העקובה מדם לפני כעשור. "כרגע הממשלה וכוחות הביטחון, המשטרה וכולם מבקשים מהאנשים להישאר בבתיהם. העוצר כרגע מוטל על המדינה כולה ומחר יכריזו האם ימשיכו בו או יפסיקו אותו", סיפר דניש.

לדברי העיתונאי, כולם שרויים בהלם גדול. "כרגע אנשים לא מצליחים להבין מה קרה", הוא הסביר. "המלחמה (נגד המורדים הטמילים) הסתיימה ב-2009, ולאחר מכן שררה שלווה במדינה, ומגזינים מהעולם וארגונים בין לאומיים הכריזו על סרי לנקה כמקום בטוח לנסוע אליו, אז כולם המומים מהמתקפות הפתאומיות הללו".

עיריית ת"א מוארת בצבעי סרי לנקה (צילום: החדשות)
בניין העירייה בת"א בצבעי דגל סרי לנקה | צילום: החדשות

עוד אמר דניש: "כל בתי הספר סגורים, האוניברסיטאות סגורות, וכל התפילות, מיסות החצות בוטלו. אפילו הרשתות החברתיות נסגרו כרגע זמנית, בגלל כל הפייק ניוז שמפיצים. זה המצב כרגע בקולומבו ובסרי לנקה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הפיגוע ולאחר מכן הציע סיוע הומניטרי באמצעות ‏היועץ לבטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת, ששוחח עם עוזרו הבטחוני של נשיא סרי לנקה, אודאיה סנווירטנה. בניין העירייה בתל אביב הואר הלילה בצבעי דגל סרי לנקה לאות הזדהות.

שישה פיצוצים בתוך 20 דקות

לפי המשטרה בסרי לנקה, כל הפיצוצים אירעו בהפרש של 20 דקות בלבד: בשעה 08:45 (שעון מקומי) היו מספר פיצוצים בו זמנית במלון שנגרי-לה, כנסיית אנתוני הקדוש, כנסיית סבסטיאן הקדוש ומלון קינגסבורי. כעבור חמש דקות נרשם פיצוץ במלון סינמון גרנד.

זירות הפיגועים בסרי לנקה (צילום: גוגל מפות, חדשות)
מיקום הכנסיות שנפגעו בפיגוע | צילום: גוגל מפות, חדשות
המלונות שנפגעו בלב קולומבו (צילום: גוגל מפות, חדשות)
המלונות שנפגעו בלב קולומבו | צילום: גוגל מפות, חדשות

ב-09:05 אירע פיצוץ נוסף בכנסיית ציון בצדו השני של האי, בעיר בטיקלואה. מנהל מלון סינמון גרנד סיפר כי המפגע פוצץ את עצמו בחדר האוכל של המלון, לאחר שהמתין בתור לארוחת הבוקר.

למרות שאף ארגון עדיין לא נטל אחריות, המשטרה הכריזה כי הפיגועים בוצעו על-ידי דתיים קיצוניים. שר ההגנה ציין כי חלק מפיצוצים היו פיגועי התאבדות. לפי המשטרה, עד כה נעצרו 13 חשודים, כולם מקומיים. בפשיטה על בית בפרוורי הבירה נהרגו שלושה שוטרים.

הפיגוע בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
מימדי האסון מתבררים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
הנשיא טוען: לא הועבר לי מודיעין (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

בצל החשש שהפיגועים יובילו לאלימות, המשטרה המקומית דיווחה הערב על פיצוץ של מטען מאולתר במסגד במחוז פוטאלום שבצפון-מערב המדינה. כמו כן, שתי חנויות בבעלות מוסלמים הוצתו במחוז קלוטארה שמדרום לקולומבו.

הממשלה המקומית הודתה כי קיבלה "התרעה מראש" לקראת מתקפה צפויה של קבוצה איסלמיסטית במספר כנסיות, אך לא ייחסה לכך חשיבות. מתוך אוכלוסיית סרי לנקה המונה כ-22 מיליון תושבים, 70% מהם בודהיסטים, 12.6% הינדים, 9.7% מוסלמים ו-7.6% נוצרים, כך לפי מרשם אוכלוסין מקומי מ-2012.

מתקפת הטרור בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
אחד מאתרי הפיגועים (צילום: טוויטר, חדשות)
צילום: טוויטר, חדשות
סרי לנקה, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות