מתקפת הטרור המשולבת בסרי לנקה: המשטרה המקומית מעדכנת הבוקר (שני) כי מניין ההרוגים זינק ל-290 בני אדם בסדרת הפיצוצים בכנסיות ומלונות היוקרה באזור עיר הבירה קולמבו. מניין הפצועים עומד על כ-500 בני אדם. אף ארגון עדיין לא נטל על עצמו אחריות. מחלקת המדינה האמריקנית מזהירה את אזרחי ארה"ב שנמצאים במדינה: קיים חשש מיידי לפיגועים נוספים במרכזי התיירות במדינת האי. גורמים שמעורים בחקירה לסוכנות הידיעות AP: החקירה מצביעה על כך שאת כל הפיגועים ביצעו מחבלים מתאבדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מעדויות מתוך מלון קינמון גראנד שהותקף עולה כי המחבל עמד בתור לארוחת הבוקר בין האורחים ואז התפוצץ בפיגוע ההתאבדות. המפגע נרשם למלון לילה לפני תחת השם "מוחמד עזאם מוחמד". "זה היה כאוס מוחלט", סיפר מנהל המלון לסוכנות הידיעות AFP. "המסעדה הייתה מלאה במשפחות שבאו לאכול ארוחת חג, זה היה בסביבות 8:30 בבוקר".

סרי לנקה, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

הבוקר פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית אזהרה לאזרחי ארה"ב ששוהים בסרי לנקה כי קיים חשש מיידי מפני "טרוריסטים" שעלולים לתקוף במרכזי תיירות וקניות וכן בעורקי תנועה מרכזיים. עד כה עצרו כוחות הביטחון בסרי לנקה 13 בני אדם בחשד למעורבות באירוע הקשה. על פי שר הביטחון המקומי, המתקפה תוכננה בידי גורמי דת קיצוניים. נכון לשעה זו הוסר העוצר במדינה, זאת לאחר שבמשך שעות ארוכות האזרחים והתיירים נקראו להסתגר בבתיהם ובחדרי המלון מחשש לפיגועים נוספים.

הפיגוע בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

אתמול, לאחר סדרת הפיצוצים, אותר בנמל התעופה הראשי בסרי לנקה מטען חבלה נוסף, שנוטרל בהצלחה לפני שהתפוצץ. על הנמל הבינלאומי "בנדרנאיקה" הוטל סגר. "מטען צינור באורך 1.8 מטרים שהכיל בתוכו חומרי חבלה אותר", סיפר גיהאן סנווירנטה, דובר חיל האוויר של סרי לנקה. לדבריו, המטען נמצא על-ידי אנשי חיל האוויר שהיו בסיור שגרתי והוא "טופל כנדרש".

המטען שנמצא נוטרל זמן קצר לאחר ששישה מטענים התפוצצו אתמול בשעות הבוקר ברצף אחד אחרי השני בשלוש כנסיות ובשלושה בתי מלון מפוארים בלב קולומבו. בהמשך היו שני פיצוצים נוספים בסביבת הבירה.

מימדי האסון מתבררים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

דניש דה-אלוויס, עיתונאי מקולומבו, סיפר בשיחה עם החדשות על הבלבול הגדול ששורר במדינת האי על רקע פיגוע הטרור הקשה ביותר במדינה מאז שהסתיימה לפני כעשור מלחמת האזרחים העקובה מדם. "כרגע הממשלה וכוחות הביטחון, המשטרה וכולם מבקשים מהאנשים להישאר בבתיהם. העוצר כרגע מוטל על המדינה כולה ומחר יכריזו האם ימשיכו בו או יפסיקו אותו", סיפר.

לדברי העיתונאי, כולם שרויים בהלם גדול. "כרגע אנשים לא מצליחים להבין מה קרה", הסביר. "המלחמה הסתיימה ב-2009, ולאחר מכן שררה שלווה במדינה ומגזינים מהעולם וארגונים בין לאומיים הכריזו על סרי לנקה כמקום בטוח לנסוע אליו, אז כולם המומים מהמתקפות הפתאומיות הללו".

הנשיא טוען: לא הועבר לי מודיעין (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

עוד אמר דניש: "כל בתי הספר סגורים, האוניברסיטאות סגורות, וכל התפילות, מיסות החצות בוטלו. אפילו הרשתות החברתיות נסגרו כרגע זמנית, בגלל כל הפייק ניוז שמפיצים. זה המצב כרגע בקולומבו ובסרי לנקה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הפיגוע ולאחר מכן הציע סיוע הומניטרי באמצעות ‏היועץ לבטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת, ששוחח עם עוזרו הביטחוני של נשיא סרי לנקה, אודאיה סנווירטנה. בניין העירייה בתל אביב הואר הלילה בצבעי דגל סרי לנקה לאות הזדהות.

מתקפת הטרור בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

שישה פיצוצים בתוך 20 דקות

ששת המטענים רבי העוצמה התפוצצו בהפרש של 20 דקות בלבד: בשעה 08:45 (שעון מקומי) היו מספר פיצוצים בו זמנית במלון שנגרי-לה, כנסיית אנתוני הקדוש, כנסיית סבסטיאן הקדוש ומלון קינגסבורי. כעבור חמש דקות נרשם פיצוץ במלון סינמון גרנד. ב-09:05 אירע פיצוץ נוסף בכנסיית ציון בצדו השני של האי, בעיר בטיקלואה. מנהל מלון סינמון גרנד סיפר כי המפגע פוצץ את עצמו בחדר האוכל של המלון, לאחר שהמתין בתור לארוחת הבוקר.

זירות הפיגועים בסרי לנקה (צילום: גוגל מפות, חדשות)
מיקום הכנסיות שנפגעו בפיגוע | צילום: גוגל מפות, חדשות
המלונות שנפגעו בלב קולומבו (צילום: גוגל מפות, חדשות)
המלונות שנפגעו בלב קולומבו | צילום: גוגל מפות, חדשות

למרות שאף ארגון עדיין לא נטל אחריות, המשטרה הכריזה כי הפיגועים בוצעו על-ידי דתיים קיצוניים. שר ההגנה ציין כי חלק מפיצוצים היו פיגועי התאבדות. לפי המשטרה, עד כה נעצרו 13 חשודים, כולם מקומיים. בפשיטה על בית בפרוורי הבירה נהרגו שלושה שוטרים.

בצל החשש שהפיגועים יובילו לאלימות, המשטרה המקומית דיווחה הערב על פיצוץ של מטען מאולתר במסגד במחוז פוטאלום שבצפון-מערב המדינה. כמו כן, שתי חנויות בבעלות מוסלמים הוצתו במחוז קלוטארה שמדרום לקולומבו.

אחד מאתרי הפיגועים (צילום: טוויטר, חדשות)
צילום: טוויטר, חדשות
עיריית ת"א מוארת בצבעי סרי לנקה (צילום: החדשות)
בניין העירייה בת"א בצבעי דגל סרי לנקה | צילום: החדשות

הממשלה המקומית הודתה כי קיבלה "התרעה מראש" לקראת מתקפה צפויה של קבוצה איסלמיסטית במספר כנסיות, אך לא ייחסה לכך חשיבות. מתוך אוכלוסיית סרי לנקה המונה כ-22 מיליון תושבים, 70% מהם בודהיסטים, 12.6% הינדים, 9.7% מוסלמים ו-7.6% נוצרים, כך לפי מרשם אוכלוסין מקומי מ-2012.