הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
"בחרנו - התנגדות". רוחאני וטראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע מתיחות הולכת וגוברת במפרץ הפרסי בין ארה"ב לאירן, שלח הלילה (בין שני לשלישי) נשיא אירן חסן רוחאני מסר מאיים נוסף למערב: "אין טעם בדיבורים, האופציה היחידה שנותרה בידינו היא התנגדות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך נאום בפני אנשי דת בכירים במדינה, טען רוחאני כי וושינגטון מעוניינת לגרום לאירן לפתוח במלחמה ולהפיל את האשמה לאלימות עליה. "הם פרשו מהסכם הגרעין באופן פרובוקטיבי, אבל אם אנחנו היינו מגיבים בפרישה אז האו"ם ושאר העולם היו מטילים עלינו עוד סנקציות והמצב היה מתדרדר", הסביר.

"בעיקרון, אני בעד דיפלומטיה ושיח פתוח", המשיך רוחאני, "אבל בתנאים הנוכחים, אי אפשר לקבל זאת. המצב כיום לא מאפשר לקיים שיחות, ואופציה היחידה שנותרה לנו היא התנגדות".

טראמפ בעת ביקור בעירק, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ בעת ביקור בעירק, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אתמול הזהיר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הרפובליקה האיסלאמית תיתקל ב"כוח אדיר" אם תבחר לתקוף את מדינתו. "אם אירן רוצה מלחמה, זה יהיה הסוף שלה. לעולם אל תאיימו שוב על ארה"ב", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

האיום של טראמפ הוא שינוי חד לקו הפייסני שהשמיע בימים האחרונים סביב המתיחות הגוברת באזור. בצל חילופי המהלומות המילוליות בין הצדדים, אמר טראמפ בשבוע שעבר כי הוא מקווה שפניה של ארה"ב לא מועדות לעבר למלחמה עם אירן. כשנשאל על-ידי כתבים בבית הלבן אם עומדת לפרוץ מלחמה עם אירן, טראמפ השיב "אני מקווה שלא".

מוקדם יותר שר שיגר החוץ האירני מוחמד זריף מסר מרגיע בריאיון לסוכנות הידיעות הממשלתית של אירן ואמר כי הוא לא מאמין שתפרוץ מלחמה עם ארה"ב משום שטהרן אינה מעוניינת בעימות צבאי. זריף הוסיף כי "אף מדינה לא משלה את עצמה שהיא יכולה להתמודד צבאית עם אירן".

לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף | צילום: רויטרס, חדשות

יתכן שבהקשר זה, סדרת פיצוצים נשמעה ביום ראשון באזור הדיפלומטי בבגדד. לפי כמה מהדיווחים בתקשורת המקומית מדובר בשיגור שתי רקטות לעבר שגרירות ארה"ב, ללא נפגעים. הרשויות בעירק פרסמו הודעה שבה נמסר כי מדובר בירי של רקטה מסוג קטיושה שנורתה לעבר השגרירות האמריקנית.

בעיתון הסעודי "אל-שרק אלאווסט" שמופץ בלונדון, דווח כי מדינות המפרץ הסכימו לבקשה האמריקנית לפרוס מחדש כוחות צבאיים באזור הימי על מנת להרתיע את אירן מלבצע פעולות במרחב או לפגוע באינטרסים אמריקנים באזור. בעיתון צוטטו בכירים אמריקנים שהסבירו כי "האישור מתבסס על הסכמים משותפים בין ארה"ב למדינות המפרץ". בארה"ב טוענים כי הפגנת הכוח באה בעקבות איומים איראניים על כוחותיה ועל אינטרסים באזור.

על רקע הדיווחים, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח בשבת כי שתי משחתות אמריקניות חצו את מיצרי הורמוז שליד אירן. במקביל, "הגרדיאן" הבריטי דיווח כי "אירן הורתה למיליציות שהיא מממנת במזרח התיכון - להתכונן למלחמה". מפקד כוחות קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני, הורה למפקדי מיליציות בעירק להיערך למלחמה "על ידי שליחים". מקורות מודיעיניים מסרו לעיתון כי ההוראה ניתנה לפני שלושה שבועות.