ניקלאס פרנק הוא סופר ועיתונאי גרמני, אבל הוא מוכר בעיקר כבנו של הנס פרנק, עורך דינו ויועצו המשפטי של אדולף היטלר שמונה על ידיו להיות מושל פולין בתקופת מלחמת העולם השנייה. הנס פרנק היה אחראי ישירות לרצח של מיליוני יהודים והוצא להורג בתלייה בעקבות משפטי נירנברג. יעל ברויאר, עיתונאית בערוץ הבריטי "Latest TV Brighton", פגשה את בנו ניקלאס ושוחחה איתו על הספר שחיבר על אביו "בצלו של הרייך" ועל דרכי התמודדות שלו עם המורשת האיומה שהותיר אחריו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

פרנק הבן סיפר כי היחס של אביו לפיהרר הייתה יותר מסתם אהבה רגילה. "זו הייתה סוג של הומוסקסואליות, פסיכולוג אחד אמר כי אבא שלי היה סוג של הומוסקסואל", אמר פרנק על אביו. "הייתי באמת שמח אם הוא היה מגשים את ההומוסקסואליות שלו, אבל אז ייתכן שלא הייתי פה היום".

ניקלאס פרנק (צילום: Latest TV Brighton, חדשות)
ניקלאס פרנק | צילום: Latest TV Brighton, חדשות
ניקלאס הקטן והוריו (צילום: Latest TV Brighton, חדשות)
ניקלאס הקטן והוריו | צילום: Latest TV Brighton, חדשות

בנו של היועץ המשפטי הנאצי הסביר כי למרות שההיסטוריה המשפחתית מכאיבה לו, הוא בכל זאת רוצה לחשוף אותה בפני הציבור: "מה שיש בליבי ובראשי אלה קורבנותיו של אבי, שהיה אחראי לכיבוש פולין ולמחנות ההשמדה".

בשנים האחרונות הוא מתעד את סיפורו של אביו. "אני לא הקדשתי את חיי לאבי ומצד שני תמיד אמרתי לעצמי, עוד בהיותי צעיר, שלא אתן לאבא שלי להרוס את חיי", הסביר. "אז נהייתי עיתונאי וכשמלאו לי 50 התחלתי לספר את הסיפור שלו ולכתוב את הספר נגד מעשיו הנוראיים של אבי, וגם נגד אימי. אבל אבי מעולם לא הרס את חיי, נהייתי עיתונאי וזה דבר שאני אוהב".

הנס וחיילי SS (צילום: Latest TV Brighton, חדשות)
הנס וחיילי SS | צילום: Latest TV Brighton, חדשות
הנס במשפטי נירנברג (צילום: Latest TV Brighton, חדשות)
הנס במשפטי נירנברג | צילום: Latest TV Brighton, חדשות

זכרון ילדות

פרנק נולד בשנת 1939, זמן קצר לפני מלחמת העולם השנייה. אביו הוצא להורג כשהיה בן 7. "הסצנה החשובה ביותר שאני זוכר ממנו היא שכשהייתי ילד ממש קטן רצתי מסביב לשולחן עגול וגדול בניסיון להגיע לזרועותיו", שיחזר. "אבי סירב ואמר לי 'מה אתה רוצה? אתה זר, אתה לא שייך למשפחה שלנו' ואני בכיתי. הייתי בערך בן 3 וזה נחרט בנשמה שלי. להיות דחוי על ידי אחד מההורים שלך זה באמת נורא".

ישראל מרכינה ראשה לזכר הנרצחים (צילום: רויטרס, חדשות)
מחנה ההשמדה אוושויץ | צילום: רויטרס, חדשות
יהודים בתקופת השואה (צילום: חדשות 2)
יהודים בתקופת השואה | צילום: חדשות 2

הספר שחיבר פרנק עוסק בנקמה. "אני עדיין פוחד מעתיד הגרמנים כי יש עדיין נאצים", הוא הסביר. "מצד שני, תמיד אמרתי שהחיים חזקים יותר. אשמה זה תמיד משהו אישי ואתה לא יכול להאשים קבוצה גדולה של אנשים".

"כולם בגרמניה צריכים להתמודד עם זה ומה שחסר זה הידע על זה, לא הבושה", הדגיש פרנק. "הם לא צריכים להרגיש אשמה, הם צריכים להכיר במה שהדורות הקודמים עשו. אנחנו הגרמנים בנינו את מכונת המוות הנוראית ביותר בעולם אז אנחנו צריכים להתמודד עם זה. אנחנו צריכים להבין בימים אלה איך להתמודד עם זרים ומהגרים וזה לא קורה".

"הגרמנים צריכים לזכור את פשעי העבר" (צילום: AP, חדשות)
"הגרמנים צריכים לזכור את פשעי העבר" | צילום: AP, חדשות
"אני מפחד כי גם היום יש נאצים בגרמניה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אני מפחד כי גם היום יש נאצים בגרמניה" | צילום: רויטרס, חדשות

העיתונאי הגרמני טען כי אביו לא היה שטוף מוח. "הוא ידע בדיוק מה הוא עושה", אמר. "ביומנים מתקופת נעוריו אין משפט אחד אנטישמי, אלא משפטים נגד הצרפתים שלקחו את הבנות הגרמניות. הוא לא היה אנטישמי". לדבריו, אבא שלו פעל כפי שפעל - פשוט העריץ את הפיהרר. "אם היטלר היה נגד הבריטים, הוא היה אומר את אותם המשפטים הנוראיים נגד הבריטים. הוא רצה לרצות את היטלר".