זירת הפיגוע בסן דייגו (צילום: רויטרס, חדשות)
הקהילה מתאבלת | צילום: רויטרס, חדשות

רב הקהילה שהותקפה אמש (שבת) בסן דייגו קרא לאחדות בקהילה. לדברי חברת הקהילה מינו אנווארי, שבעלה נכח בבית הכנסת בזמן המתקפה, הרב התפלל לשלום גם לאחר שנורה: "הוא אמר 'אנחנו מאוחדים'". על פי עדויות מבית הכנסת, ההרוגה במתקפה, לורי גילברט קיי, הגנה על הרב בגופה. בישראל גינו בחמורה את המתקפה ונתניהו הודיע שיכנס דיון דחוף בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זה משהו נורא שקורה בכל מקום – ואנחנו חייבים להאמין שהדבר הזה אמיתי, אנחנו לא חייבים להתעלם ממנו", הסבירה. "הוא התפלל לשלום. יש לי כבוד רב אליו: אפילו כשנפצע, הוא סירב להתפנות לבית החולים, ופנה אל הקהילה שלו. הוא סיים את הנאום שלו, ורק אז עזב את המקום". לדברי הרופאים המקומיים, הרב נפצע באצבעות בשתי ידיו, כנראה בעת שהתגונן מפני התוקף. עוד הוסיפו כי מסתמן שאצבע יד ימין שלו תיאלץ להיקטע.

עד ראייה סיפר לרשת CNN כי נשמעו שש או שבע יריות, צרחות, ולאחריהן עוד סבב יריות. עוד ציין כי הרב ניסה להרגיע את התוקף, כמו גם חברי קהילה. לדברי אנווארי, היורה קילל בעת שפתח בירי.

אבל גם בישראל

"אני מגנה את המתקפה הנפשעת בבית הכנסת בקליפורניה - זו פגיעה בלב העם היהודי", מסר נתניהו. "אנו שולחים תנחומים למשפחתה של לורי גילברט קיי ושולחים איחולי החלמה מהירה לפצועים. על הקהילה הבינלאומית להגביר את המאבק נגד האנטישמיות". נתניהו אמר כי לאור התגברות ההתקפות האנטישמיות ברחבי העולם, הוא יכנס נתניהו השבוע דיון מיוחד של כל הגורמים העוסקים בנושא.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הביע הבוקר זעזוע מהמתקפה. "הזדעזענו לשמוע על הירי בבית הכנסת בעיירה פאווי בקליפורניה אתמול", כתב. "הרצח והפגיעה בקהילה יהודית בחג הפסח, חג חירותינו, הוא עדות כואבת נוספת לכך שהאנטישמיות והשנאה כלפי יהודים ממשיכות לפעפע בכל מקום. ליבנו עם משפחת גילברט קיי, שאיבדה את יקירתה לורי, עם כל משפחות הפצועים והקהילה כולה".

לזכר ההרוגה. "הבן שלנו חלק מהיסטוריית הר (צילום: רויטרס, חדשות)
"יריות, צרחות - ועוד יריות" | צילום: רויטרס, חדשות

גם ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, התייחס היום לאירוע הקטלני בו נפצעו שניים מתושבי העי לשעבר: אלמוג פרץ ואחייניתו, נויה דהן. "לצערי הטרור מגיע לכל מקום בעולם, גם לשדרות וגם לבית כנסת בסן דייגו", אמר. " משפחת פרץ היקרה חוותה את טרור הקסאמים בשדרות ואמש לצערנו אלמוג ונויה נפצעו מירי המחבל הנפשע בסן דייגו. כבר אנחנו שומעים את סיפור הגבורה של אלמוג שהבריח ילדים לאחד החדרים וכך הציל אותם. נמשיך להיות בקשר עם המשפחה ולסייע בכל מה שיצטרכו. אני שולח תנחומים למשפחתה של לורי גילברט קיי שנרצחה בפיגוע ומחזקים את הקהילה היהודית הענפה והחשובה בסן דייגו".

לורי גילברט קיי ז"ל (צילום: חדשות)
הנרצחת. גוננה על הרב | צילום: חדשות

ג'ון ארנסט בן ה-19 מקליפורניה הוא הצעיר החשוד בירי בבית הכנסת בעיירה פאווי שבסגן דייגו ביומו האחרון של חג הפסח. ארנסט נלקח למעצר לאחר שפתח באש לעבר מתפללים, הרג אישה אחת בשם לורי גילברט-קיי ופצע שלושה נוספים ובהם גם הרב שניהל את התפילה ושני ילדים.

הרוצח, ג'ון ארנסט (צילום: חדשות)
היורה ג'ון ארנסט | צילום: חדשות

ארנסט היה סטודנט לסיעוד באוניברסיטת המדינה של קליפורניה ולפי סרטונים שהועלו לרשתות החברתיות הוא גם היה נגן פסנתר מצטיין. כמו כן הוא נחקר בחודש שעבר בשל מעורבות בהצתת מסגר בעיר הסמוכה אך מעבר לכך אין לו כבר פלילי.

בהכנת הידיעה השתתף תמיר סטיינמן