הפיגוע בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
נזקי הפיצוץ במלון שנגרי-לה, היום | צילום: AP, חדשות

הרשויות בסרי לנקה ממשיכות לחקור את מתקפת הטרור הקשה שבה נהרגו לפחות 207 בני אדם ויותר מ-450 נפצעו בסדרה של שמונה פיצוצים בכנסיות ובמלונות יוקרה. ישראלים השוהים באי באוקיינוס ההודי סיפרו ששמעו על הפיגועים מהתקשורת בישראל ושכרגע מוטל עוצר בכל רחבי המדינה עד מחר ב-06:00. הגישה לרשתות החברתיות נחסמו כולל וואטסאפ ופייסבוק. לפי משרד החוץ, אין נפגעים ישראלים בסדרת הפיגועים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רוני ארד, הרב של בתי חב"ד חופי סרי לנקה, סיפר בשיחה עם החדשות Online כי שמע לראשונה על הפיגועים רק בשעות הערב, אחרי צאת החג. "מהבוקר יש פה מטיילים ישראלים שלא חוגגים חג שני וקראו על זה בתקשורת הישראלית", סיפר ארד, ששוחח מבית חב"ד בהיקדואה, אחת מעיירות החוף המרכזיות לתיירים, הממוקמת שעתיים נסיעה מדרום לקולומבו.

"לא היינו ליד הפיגוע", הוא הסביר והוסיף: "אבל יש פה ישראלים שרגילים לפיגועים". ארד הסביר כי בליל הסדר בבית חב"ד השתתפו 250 יהודים וישראלים. "אנחנו בלי הסדרי אבטחה, אני לא רוצה לחשוב מה היה יכול לקרות", אמר ארד. "250 יהודים במקום אחד שהוא מטרה. חייבים פה אבטחה על המקומות שלנו. זה בעיקר התחושה שזה סוג של נס".

"זה בא לנו בהפתעה. הכבישים ריקים כמו ביום כיפור", הוא תיאר את המציאות תחת העוצר. "אין אוטובוסים. אסור לצאת לרחובות עד מחר בבוקר. כל הרשתות החברתיות ואמצעי התקשורת חסומים. אי אפשר ליצור קשר עם הארץ. חוץ מהחשש שהיה קיים תמיד שדבר כזה עלול לקרות, עכשיו זה משהו שבאמת יכול לקרות. יש תחושת חוסר וודאות באוויר". לדבריו, לא נמסרו להם הנחיות מיוחדות מלבד על קיום העוצר.

שי קופל, ישראלית שמתגוררת בסרי לנקה בחודשיים האחרונים, סיפרה כי המצב שם כרגע בסדר ורגוע. "אנחנו מקווים שיהיה טוב ויירגע קצת בקולומבו", סיפרה קופל. "כרגע אני פה מול הים במיריסה, שלוש שעות מקולומבו. רגועה. מקווה לטוב".

היא סיפרה כי בעקבות חסימות הטלפונים רק אנשים עם כרטיסי SIM מישראל יכולים לתקשר עם הארץ. "מהיום ב-18:00 עד מחר ב-06:00 הכבישים חסומים", היא סיפרה. "יש פה מתח ברחובות. נהגי ה'טוק-טוק' לא יכולים לקחת אותנו לשום מקום ודואגים לשלומנו".

עם זאת, הריחוק מהפיגועים כנראה משפיע על מצב הרוח של התיירים. "כרגע המצב פה רגוע", אמרה קופל. "אני נמצאת שלוש שעות מאזור הפיגוע. אנשים מטיילים על רצועת החוף, אוכלים במסעדות, גולשים".

החשד: הפיגועים בוצעו ע"י מחבלים מתאבדים

לפי שעה לא ידוע מי עומד מאחורי הפיגועים ואף ארגון לא נטל אחריות, אולם המשטרה הכריזה כי הם בוצעו על-ידי דתיים קיצוניים. שר ההגנה של סרי לנקה אמר כי הפיגועים ככל הנראה היו פיגועי התאבדות. ראש הממשלה הודיע כי המשטרה עצרה שמונה חשודים. בפשיטה על בית בפרוורי הבירה נהרגו שלושה שוטרים נוספים.

מימדי האסון מתבררים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

ממשרד החוץ נמסר כי אין ישראלים המעורבים בכל שרשרת הפיגועים שהתרחשו. למרות העוצר שהוטל במקום, שדה התעופה פועל כרגיל ותיירים המעוניינים לצאת מהמקום יכולים לעשות זאת כאשר המלונות שבהם הם לנים מסדרים מול המשטרה את תנועתם הסדירה לשדה.  

מוקדם יותר דווח כי לרשויות במדינה הייתה התרעה שגורמי טרור ובהם הארגון האסלאמי הקיצוני NTJ יבצעו פיגוע התאבדות בכנסיות מסוימות. כבר לפני 10 ימים פורסמה ההתרעה שהזהירה מפני אירוע אפשרי.

נשיא סרי לנקה מאשים את המשטרה והממשלה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

במקביל דווח על שני פיצוצים נוספים שהתרחשו סמוך לעיר קולומבו. הפיצוץ השביעי אירע בבית מלון סמוך לגן החיות הלאומי. עד ראייה סיפר כי ראה כמה פצועים שוכבים על הקרקע ליד המלון, ופקידי גן החיות הכריזו שהמקום נסגר לאחר הפיצוץ.

שמות הכנסיות שנפגעו: קוצ'יקאדה, סנט סבאסטיאן ובאטיקלואה. שמות מלונות היוקרה שבהם אירעו הפיצוצים: שאנגרי לה, סינמון גראנד וקינגסבורי - כולם ממוקמים בקולומבו. עוד נמסר כי בין ההרוגים ישנם גם 35 זרים ולא תושבי המקום, ובהם צרפתים, אמריקנים והולנדים.

מתקפת הטרור בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות