מתקפת טרור משולבת ומתוכננת בסרי לנקה: לפחות 156 בני אדם נהרגו ויותר מ-500 נפצעו בסדרת פיצוצים שאירעה בכמה כנסיות ובבתי מלון במדינה בזמן תפילות יום הראשון של חג הפסחא. עשרות הנפגעים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים בבירה קולמבו. מהמשטרה נמסר כי האירועים התרחשו בשלוש כנסיות ובשלושה בתי מלון במקביל וראש הממשלה קרא לכינוס חירום. מספר שעות אחרי סדרת הפיגועים דווח בסרי לנקה על פיצוץ נוסף, שביעי במספר, במלון סמוך לבירה וזמן לא רב לאחר מכן דווח גם על פיצוץ שמיני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שם הכנסיות שנפגעו: קוצ'יקאדה, סנט סבאסטיאן ובאטיקלואה. שם המלונות היוקרתיים שבהם אירעו הפיצוצים: שאנגרי לה, סינמון גראנד וקינגסבורי - כולם ממוקמים בקולומבו. בשלב זה נראה כי יש קשר ביניהם כך שמדובר במתקפת טרור משולבת שתוכננה מראש ביום ראשון של חג הפסחא שבו רבים מגיעים לבתי התפילה.

מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

עוד נמסר כי בין ההרוגים ישנם גם 35 זרים ולא תושבי המקום, ובהם צרפתים, אמריקנים והולנדים. כמו כן, למודיעין של סרי לנקה הייתה אינדיקציה שהתקבלה ונאספה במדינה זרה על כוונת ארגוני טרור מוסלמים לבצע פיגוע.

על פי דיווחי משטרת סרי לנקה הפיצוץ השביעי שנשמע כוון נגד מלון סמוך לגן החיות הלאומי, סמוך לבירה קולומבו. עד ראייה אמר שהוא ראה כמה פצועים שוכבים על הקרקע ליד המלון. פקידי גן החיות הכריזו שגן החיות סגור לאחר הפיצוץ.

סרי לנקה היא יעד מתויר ואהוד על ישראלים רבים, שמגיעים למקום בעיקר למטרות גלישה. לפי ההערכות, במדינה שוהים כעת אלפי ישראלים. ישראלים המטיילים במדינה גם באזורים המרוחקים ממוקד האירועים מספרים כי רמת הכוננות עלתה גם שם וכן שיש דריכות ביטחונית גם שם. הקונסול הישראלי בהודו, אלי סנה, אמר כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים ישראלים בסרי לנקה.

בסרי לנקה חיים יותר מ-20 מיליון בני אדם. הדת הנפוצה ביותר היא הדת הבודהיסטית, שאליה משתייכים יותר מ-70% מהאוכלוסייה ורוב רובם סינהלים. דתות אחרות בסרי לנקה הן הינדואיזם (10.9% מהאוכלוסייה), אסלאם (7.6%) ונצרות (6.2%).