"אוכפים את החוק הבינלאומי". זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ האירני מוחמד ג'ואד זריף | צילום: רויטרס, חדשות

שר החוץ האירני, מוחמד זריף, תקף הבוקר (ראשון) את האירופאים והאשים אותם כי "הם פסיבים בהתנהלותם אחרי העזיבה החד צדדית של ארה"ב מהסכם הגרעין". בשיחה שקיים עם עיתונאים במדינתו הוא האשים חלק ממדינות אירופה במדיניות הרסנית שפוגעת קשות בניסיונות להשיג יציבות במזרח התיכון ואמר: "אירופה לא נמצאת בפוזיציה בה היא יכולה לבקר את המדיניות שלנו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"מספר מדינות, כמו גרמניה, הפסיקו למכור נשק לסעודיה. נשק המשמש אותה לתוקפנות נגד תימן", אמר זריף. "אבל יש מדינות רבות אחרות באירופה ובמערב שמספקות את הנשק למשטר הסעודי. גרוע מכך - האירופאים מאפשרים למשטרים עריצים לבצע פשעים באזור".

שר החוץ האירני הדגיש כי מדינתו כבר הודיעה, כי בתום החודשיים שקצבה אירן לאירופה - בכוונתה להפחית את המחויבויות שלה הסכם, ואם לא יושגו תוצאות היא תנקוט צעדים נוספים. "הודענו על התוכנית שלנו. אמרנו שנעשה כך ואחרי 60 הימים שהקצבנו - נחליט על הצעדים הבאים שננקוט", ציין זריף.

הוא גם התייחס לעסקת הגרעין מ-2015 ואמר כי על בסיס העסקה המצב הכלכלי של אירן היה צריך להיות נורמלי היום. הוא אמר: "האירופאים צריכים להסביר כד כמה הם מוכנים לנסות ולנרמל את הקשרים הכלכליים של אירן".

"אנחנו צריכים תוצאות", הדגיש. "האירופאים אומרים שהם עשו כל מה שביכולתם ועדיין לא הושגה שום תוצאה. אנחנו יכולים לעשות את אותו הדבר ולהגיד שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו מבלי להניב תוצאה מוחשית". זריף צפוי להיפגש מחר עם שר החוץ הגרמני בטהרן והם צפויים לדון בעתיד הסכם הגרעין שעתידו לא ברור בעקבות הנסיגה האמריקנית ממנו לפני כשנה.