זירת דקירת אישה יהודיה בשוודיה (צילום: מתוך התקשורת בשוודיה, חדשות)
"מסתמן שהרקע לתקיפה אנטישמי" | צילום: מתוך התקשורת בשוודיה, חדשות

חקירת אירוע דקירת אשתו של ראש הקהילה היהודית בהלסינגבורג, שבדיה, נמשכת, בעוד החשד למניע אנטישמי עדיין לא נשלל. בקהילה היהודית בשבדיה הביעו הערב (שלישי) זעזוע מהאירוע: "האנטישמיות הופכת לטרור קטלני, על היהודים להיות מסוגלים לחיות בכל מקום ללא חשש". הרב עוזיאל לויאן, ממנהיגי הקהילה בשבדיה: "מסתמן שמדובר באירוע על רקע אנטישמי". הנשיא ריבלין גינה: "דקירה מזעזעת, לא נשתוק מול מקרים נוראיים כאלה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אלמוני חמוש בסכין התנפל היום על אשתו של ראש הקהילה היהודית בהלסינגבורג, דקר אותה כמה פעמים ונמלט. מצוד מתנהל אחרי התוקף והנציגות בקשר שוטף עם הרשויות ותעדכן ברגע שיוודע המניע לתקיפה. ממשרד החוץ הישראלי נמסר שהתוקף הוא מוסלמי וזהותו ידועה למשטרה בשבדיה.

הרב עוזיאל לויאן, ממנהיגי הקהילה היהודית בשבדיה וחבר ארגון ועידת רבני אירופה, סיפר בעקבות המקרה: "מוקדם לומר, אך מסתמן כי מדובר באירוע על רקע אנטישמי. אנחנו בקהילות שבדיה רואים בחומרה רבה ובזעזוע מקרי תקיפה נגד יהודים. אנחנו מזהים בכאב תופעות מדאיגות שתוקפות את חירותה של אירופה ואת ערכיה".

הרב עוזיאל לויאן (צילום: חדשות)
הרב עוזיאל לויאן | צילום: חדשות

בהודעה רשמית בעקבות האירוע הדגיש: "אנחנו נמשיך לפעול יחד ובתמיכת השלטון המקומי במאבק נגד האנטישמיות ומסרי השנאה שלה מכל האחראים באירופה. נמשיך למשוך לחיזוק תחושת הבטחון - על היהודים להיות מסוגלים לחיות בכל מקום ללא חשש".

הרב לויאן סיפר על השפעת מקרה הדקירה על תחושת היהודים בשבדיה: "אני מרגיש בטוח לחיות ולהתנהל כיהודי, אבל המשפט הזה עומד יותר מדי פעמים בסימן שאלה. אני אישית מתהלך כיהודי בכל מקום וזה המסר שאני רוצה להעביר לחברי הקהילה שלנו. לצד הפעמים שקיבלתי הערות שליליות, היו גם מקרים לא מעטים ששבדים מן השורה ניגשו אליי וחיזקו אותי שהיהודים מקובלים כאן בברכה".  הוא הוסיף: "יותר מדי פעמים אנחנו מרגישים חשש לגבי הביטחון שלנו. יש תמיכה חזקה מאזרחי שבדיה, אבל לצידה האיום קיים - וזה חדש וזה מפחיד אותנו".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לאירוע הדקירה, בה נפצעה קשה חברת הקהילה היהודית בהלסינבורג. בהודעתו, ריבלין הגדיר את האירוע כ"פיגוע דקירה" ומסר: "שוב מוצאים עצמם יהודים באירופה בסכנה. הדקירה המזעזעת היום בהלסינבורג שבשוודיה היא תזכורת נוספת לכך שלא נוכל לסמוך על זכרונות ההולכים ומטשטשים מתקופת השואה שישמרו על בטחון הקהילות היהודיות בעוד בתי הספר שלנו, בתי הכנסת, והמרכזים הקהילתיים הופכים למבצרים".

ריבלין הוסיף והדגיש: "אנו נאבק באנטישמיות עד חרמה, לא נשתוק מול מקרים נוראיים אלה. מחשבותינו ותפילותינו עם הפצועה, משפחתה וקהילתה".

שבדיה: חברת קהילה יהודית במצב קשה מדקירה

המשטרה הגבירה את האבטחה סביב מוסדות יהודיים בקרבת מקום ופתחה בחקירת נסיבות המקרה. החשוד עדיין במנוסה והמשטרה מתייחסת לאירוע כאל ניסיון רצח. פרדריק סירדזקי, אחד מחברי הקהילה היהודית בהלסינבורג, התייחס לאירוע ואמר: "אנו חושבים שזה מאוד רציני ומדאיג". עד ראייה סיפר ששמע את האישה צועקת: "הצילו, הצילו".

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל התייחס לתקרית הקשה ואמר כי "בזמן שתיירים רבים תושבי אירופה הגיעו לישראל השבוע כדי לקחת חלק באירועי האירוויזיון, ישנם אנשים שממשיכים להפיץ שנאה ואנטישמיות ברחבי אירופה".

לדבריו, "מדובר במקרה חמוד ביותר ועל הרשויות בשוודיה לדאוג לביטחון הקהילה היהודית במקום ולמנוע הישנות של מקרים כגון אלה. אני מברך את משטרת שוודיה שבחרה נכון להציב שוטרים שישמרו על משרדי הקהילה עד שיירגע המצב. כולי תקווה ששמירה כזו לא תהיה נצרכת עוד בעתיד. יהודים צריכים לחיות בשלווה ובביטחון בדיוק כמו התושבים אחרים במדינתם".