המופע המרשים אתמול (שבת) בגמר האירוויזיון במתחם האקספו בתל אביב הביא איתו מחמאות רבות, לא רק בישראל. האירוע ששודר בעשרות מדינות ברחבי העולם לעיניהם של מאות מיליוני צופים עשה יחסי ציבור חסרי תקדים לישראל עד כדי כך שאפילו ה-BBC הבריטי שנחשב לעוין את ישראל פרגן על המופע המרהיב. גם ההופעה הפוליטית של מדונה זכתה לתגובות, פחות מפרגנות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"מדובר באירוע ענקי עבור ישראל שמראה את הפנים היפות שלה", נכתב בסוכנות הידיעות AP. "זאת הזדמנות להראות את הנורמליות שבמדינה". כלי תקשורת בעולם פרגנו במיוחד לסרטוני התדמית ששודרו לפני כל הופעה. "איזה מופע, וואו!", כתבו באתר של הגרדיאן הבריטי. בניגוד לשופטים ולקהל, פרגנו שם גם לביצוע של קובי מרימי: "הביא כבוד לישראל". 

על האיחוד של חמשת זוכי האירוויזיון לאורך השנים שבשיאו עלתה הזוכה הישראלית מהתחרות ב-1979 כתבו ב-BBC הבריטי: "האיחוד הטוב ביותר אי פעם". אחרי ההופעה המיוחדת של נטע ברזילי עם שירה החדש "נה נה בננה" צייצו בחשבון הטוויטר של כלי התקשורת הגדול בבריטניה: "אוהבים אותך נטע" והוסיפו לב.

ואי אפשר בלי התייחסויות להופעתה של מלכת הפופ מדונה שזכתה לשלל ביקורות ועקיצות. "מדונה כפתה מחאה פוליטית באירוע לא פוליטי", הגיבו ב"לה רפובליקה" האיטלקי על הצגת דגלי פלסטין וישראל זה לצד זה בהופעה של כוכבת הפופ. באתר האיטלקי פחות פרגנו להפקה הישראלית וטענו שמדובר בערב ארוך במיוחד ומלא בקיטש.

"אוהבים אותך", נטע ברזילי (צילום: חשבון הטוויטר של ה-BBC, חדשות)
"אוהבים אותך", נטע ברזילי | צילום: חשבון הטוויטר של ה-BBC, חדשות

"זה נראה כמו תאונת דרכים", כתבו ב-ABC האוסטרלי על הופעתה של מדונה. בגרדיאן הבריטי כתבו על האכזבה של הקהל ממופע הזיופים של הזמרת. אחרי סיום הופעתה של הכוכבת הוסיפו: "בואו לא נדבר על מדונה". הפרשן הבריטי פירס מורגן צייץ לנציג של ארצו: "אמנם אנחנו אחרונים אבל היינו יותר טובים ממדונה".

"מאכזב שקולם של הפלסטינים לא נשמע"

והייתה גם פוליטיקה. באופן לא מפתיע, מי שמשכו תשומת לב רבה בעולם היא להקת האטרי האיסלנדית שהניפה דגלי פלסטין במהלך הקראת התוצאות. סוכנות הידיעות AP הדגישה את הבוז שנשמע באולם בעת האקט הפוליטי והמתריס.

אירוע מחאה נגד האירוויזיון, בית לחם (צילום: אל ג'זירה, חדשות)
אירוע מחאה נגד האירוויזיון, בית לחם | צילום: אל ג'זירה, חדשות

רשת אל ג'זירה הערבית דווקא סיקרה את אירוע המחאה שהתקיים במקביל בבית לחם, חיפה, לונדון ודבלין.  "קולם של הפלסטינים לא נשמע וזה מאכזב", אמר אחד המשתתפים.