התפתחות בחקירת אירוע דקירת אשתו של ראש הקהילה היהודית בהלסינגבורג, שבדיה: הבוקר (רביעי) נעצר חשוד בתקיפת ודקירת האישה. החשוד נעצר על ידי המשטרה הדנית לאחר שחצה את הגבול בדנמרק. מצבה של הפצועה מוגדר יציב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החשוד, חמוש בסכין, התנפל אתמול על אשתו של ראש הקהילה היהודית בהלסינגבורג, דקר אותה כמה פעמים ונמלט. ממשרד החוץ הישראלי נמסר שהתוקף הוא מוסלמי וזהותו ידועה למשטרה בשבדיה.

בתקשורת בשוודיה דווח כי בחקירה התברר אמש שהחשוד ברח מהמדינה. לפי הדיווח בעיתון "אקספרסן", החשוד חשב שלא יתפסו אותו אם יימלט מהמדינה. "אחרי שמצאנו עקבות שלו, הבנו שהוא נמצא בדנמרק, המעצר נערך במהלך הלילה", צוטט אחד השוטרים, פיטר קיאלקגיסט. החשוד צפוי להיות מוסגר לשוודיה.

זירת דקירת אישה יהודיה בשוודיה (צילום: מתוך התקשורת בשוודיה, חדשות)
"מסתמן שהרקע לתקיפה אנטישמי" | צילום: מתוך התקשורת בשוודיה, חדשות

החשד למניע אנטישמי עדיין לא נשלל, לפי הקהילה היהודית, אך המשטרה המקומית טרם הגדירה את האירוע כתקיפה על רקע אנטישמי. בקהילה היהודית בשבדיה הביעו אמש זעזוע מהאירוע: "האנטישמיות הופכת לטרור קטלני, על היהודים להיות מסוגלים לחיות בכל מקום ללא חשש". הרב עוזיאל לויאן, ממנהיגי הקהילה בשבדיה: "מסתמן שמדובר באירוע על רקע אנטישמי". הנשיא ריבלין גינה: "דקירה מזעזעת, לא נשתוק מול מקרים נוראיים כאלה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס אמש לאירוע הדקירה, בה נפצעה קשה חברת הקהילה היהודית בהלסינבורג. בהודעתו, ריבלין הגדיר את האירוע כ"פיגוע דקירה" ומסר: "שוב מוצאים עצמם יהודים באירופה בסכנה. הדקירה המזעזעת היום בהלסינבורג שבשוודיה היא תזכורת נוספת לכך שלא נוכל לסמוך על זכרונות ההולכים ומטשטשים מתקופת השואה שישמרו על בטחון הקהילות היהודיות בעוד בתי הספר שלנו, בתי הכנסת, והמרכזים הקהילתיים הופכים למבצרים".

ריבלין הוסיף והדגיש: "אנו נאבק באנטישמיות עד חרמה, לא נשתוק מול מקרים נוראיים אלה. מחשבותינו ותפילותינו עם הפצועה, משפחתה וקהילתה". פרדריק סירדזקי, אחד מחברי הקהילה היהודית בהלסינבורג, התייחס לאירוע ואמר: "אנו חושבים שזה מאוד רציני ומדאיג". עד ראייה סיפר ששמע את האישה צועקת: "הצילו, הצילו".