התושבים הכו בובה עם מאפיינים יהודיים (צילום: חדשות)
התושבים הכו בובה עם מאפיינים יהודיים | צילום: חדשות

בפולין חידשו מסורת עממית אנטישמית ובקונגרס היהודי הביע זעם: הבוקר (שני) פורסם סרטון במדינה שבו נראים תושבי עיירת פרוז'ניק שליד קרקוב, מכים, גוררים ושורפים בובה בעלת מאפיינים אנטישמיים מובהקים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון שפורסם באתר Express Jaroslawski, רואים עשרות אנשים מהעיירה צופים בבובה גדולה של "יהודה איש קריות", אשר חבשה כובע שמאפיין יהודים חרדים, אף גדול ועליה נכתבו המילים "יהודה" ו"בוגד". לאחר מכן הקהל, ובתוכו ילדים רבים, הכו את הבובה באמצעות מקלות - ולבסוף אפילו העלו אותה באש.

הקונגרס היהודי גינה את האירוע. "היהודים מאוד מוטרדים מתחיית המנהג האנטישמי המחריד הזה, מימי הביניים, שהוביל לסבל ואלימות שאי אפשר לתאר", כתב רוברט זינגר, שעומד בראש הקונגרס. "כל מה שנותר לנו לעשות זה לקוות שהכנסייה וגופים נוספים יעשו כמיטב יכולתם להתגבר על הדעות הקדומות האיומות האלה, שהן כתם על שמה הטוב של פולין".

חבר הכנסת ומספר 2 במפלגת כחול לבן, יאיר לפיד, גינה את המסורת האנטישמית ואמר: "שנאת היהודים בפולין ממשיכה להרעיל את האוויר". הוא הוסיף: "הפולנים צריכים להילחם באנטישמיות, לא להעביר חוקים המכחישים את חלקם בשואה. ממשלת נתניהו צריכה להפסיק לגמגם ולגנות באופן נחרץ".

באירופה נפוצות מסורות שונות לציון "יום שישי הטוב", התאריך שלפי המסורת הנוצרית נצלב ישו. על פי האתר שדיווח על האירוע, עד כה אסרה הכנסייה על המנהג התוקפני שהחל במאה ה-18 - אך השנה האיסור הוסר.

אמנם 3.2 מיליון יהודים נרצחו על ידי הנאצים במהלך השואה, אך פולין של 2019 מסרבת לקבל את הטענה שאזרחים פולנים השתתפו בזוועות. מ-2015 נשלטת פולין על ידי מפלגת החוק והצדק (PiS) הימנית ובחודש פברואר האחרון היא פרשה מפסגה בישראל, אחרי ששר החוץ אמר כי "פולנים רבים שיתפו פעולה עם הנאצים".

בשנה שעברה הציגה פולין חקיקה חדשה, שאוסרת בחוק שימוש בתארים כמו "מחנות המוות הפולניים", וזאת כחלק מהניסיון להכחיש את המעורבות של האוכלוסייה המקומית בניסיון ההשמדה של העם היהודי בזמן השואה. לאחר לחץ מצד ארצות הברית וישראל, פולין מיתנה את החקיקה וביטלה את עונשי המאסר.