45 מההרוגים - ילדים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

יום אחרי שרשרת הפיגועים - סרי לנקה מתקשה להתאושש ממתקפת הטרור הרצחנית: במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר (שני) הממשלה המקומית הודיעה שתכריז על מצב חירום שיכנס לתוקף בשעה חצות ומסרה כי המתקפה המשולבת תוכננה על ידי "מחבלי ג'יהאד" מבית - שנתמכו על ידי רשת בין לאומית של פעילי טרור. לדברי דובר הממשלה, "הייתה רשת בינלאומית שבלעדיה המתקפה לא הייתה יכולה להתרחש". 87 מטעני נפץ נוספים אותרו בתחנת אוטובוסים מרכזית בבירה קולומבו. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חקירת הפיגועים נמצאת בעיצומה, ומתקדמת לפי שעה עקב בצד אגודל: למרות שאף ארגון טרור לא נטל אחריות על שרשרת הפיגועים הקטלנית, החוקרים בסרי לנקה מדווחים שאת המתקפה ביצעו 7 מחבלים מתאבדים שפוצצו את עצמם. במקביל, החליטה הממשלה להחזיר את העוצר הכללי במדינה בשעות הלילה, והתנועה ברחובות בין השעות 20:00-04:00 (שעון מקומי) - תיאסר. מניין ההרוגים במתקפה זינק הבוקר באופן רשמי ל-290: יותר מ-500 בני אדם נפגעו בדרגות פציעה שונות, בהם גם ילדים.

סרי לנקה אחרי הפיגוע (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
הכנסיה בה התפוצץ המחבל המתאבד (צילום: חדשות)
חקירת הפיגועים בעיצומה | צילום: חדשות

הנשיא מבקש עזרה ממדינות זרות שיתגייסו לחקירה, ארצות הברית פרסמה הבוקר אזהרת מסע לאזרחיה: "חשש מיידי לפיגועים נוספים בסרי לנקה". האפיפיור פרסם את תנחומיו וקרא לגינוי בינלאומי של מתקפת הטרור בסרי לנקה: "מעשי טרור לא אנושיים שלא ניתן להצדיק אותם".

לאחר סדרת הפיצוצים אותר בנמל התעופה הראשי במדינה מטען חבלה נוסף, שנוטרל בהצלחה לפני שהתפוצץ. על הנמל הבינלאומי "בנדרנאיקה" הוטל סגר. "מטען צינור באורך 1.8 מטרים שהכיל בתוכו חומרי חבלה אותר", סיפר גיהאן סנווירנטה, דובר חיל האוויר של סרי לנקה. לדבריו, המטען נמצא על-ידי אנשי חיל האוויר שהיו בסיור שגרתי והוא "טופל כנדרש".

מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

"כרגע הממשלה, כוחות הביטחון, המשטרה וכולם - מבקשים מהאנשים להישאר בבתיהם", דיווח אתמול דניש דה-אלוויס, עיתונאי מקולומבו הבירה בשיחה עם החדשות. "כל בתי הספר סגורים, האוניברסיטאות סגורות, וכל התפילות ומיסות החצות בוטלו. אפילו הרשתות החברתיות נסגרו כרגע זמנית, בגלל כל הפייק ניוז שמפיצים. זה המצב כרגע בקולומבו ובסרי לנקה".

סרי לנקה, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

ששת המטענים רבי העוצמה התפוצצו בזה אחר זה - ובהפרש של 20 דקות בלבד: אתמול בשעה 08:45 (שעון מקומי) היו מספר פיצוצים בו זמנית במלון שנגרי-לה, כנסיית אנתוני הקדוש, כנסיית סבסטיאן הקדוש ומלון קינגסבורי. כעבור חמש דקות נרשם פיצוץ במלון סינמון גרנד. ב-09:05 אירע פיצוץ נוסף בכנסיית ציון בצדו השני של האי, בעיר בטיקלואה.

מנהל מלון סינמון גרנד סיפר כי המפגע פוצץ את עצמו בחדר האוכל של המלון, לאחר שהמתין בתור לארוחת הבוקר. המפגע נרשם למלון לילה לפני, תחת השם "מוחמד עזאם מוחמד". מנהל המלון סיפר לסוכנות הידיעות AFP אחרי הפיגוע כי "זה היה כאוס מוחלט, המסעדה הייתה מלאה במשפחות שבאו לאכול ארוחת חג, זה היה בסביבות 8:30 בבוקר".

מימדי האסון מתבררים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
עיריית ת"א מוארת בצבעי סרי לנקה (צילום: החדשות)
עיריית ת"א מוארת בצבעי סרי לנקה | צילום: החדשות