טראמפ. מאיים (צילום: רויטרס, חדשות)
"עושים ספין כדי לשרת את הנשיא" | צילום: רויטרס, חדשות

אחרי שנתיים של חקירה - דריכות שיא בוושינגטון: היום (חמישי) צפוי להתפרסם הדו"ח המסכם של החוקר המיוחד רוברט מולר. הסערה הפוליטית והתקשורתית באמריקה כבר בשיאה, כשדמוקרטים רבים מאשימים את שר המשפטים של טראמפ בהטעיה של הציבור ובעיוות מכוון של מסקנות הדו"ח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפני כחודש הודיע שר המשפטים וויליאם בר, הנחשב מקורב לנשיא, כי החקירה הסתיימה וכי לא נמצאו הוכחות לשיתוף פעולה בין רוסיה לאנשיו של טראמפ. עם זאת, מיד לאחר פרסום הדברים התלוננו חברים בצוות החקירה המיוחד כי בר מסלף את המסקנות של מולר ומציג אותן באור שייטיב עם טראמפ. "יש מספיק חומר בדו"ח כדי להאשים אותו בשיבוש הליכים", מסרו מקורות אנונימיים.

צפו בסיכום עיקרי דוח מולר (צילום: רויטרס, חדשות)
שנתיים של חקירה אינטנסיבית. מולר | צילום: רויטרס, חדשות

היום בין השעה 18:00 ל-19:00 שעון ישראל, צפוי משרד המשפטים לפרסם לציבור הרחב את הדו"ח המלא, כשחלקים מעטים ממנו ישארו מסווגים וחסוים. בר הודיע כי יקיים מסיבת עיתונאים קודם לכן, מהלך שהכעיס דמוקרטים רבים. יו"ר ועדת המשפט בקונגרס, ג'רי נאדלר, תקף את בר בחריפות: "מתנהל כאן קמפיין פוליטי בשליחותו של הנשיא. בשבועות האחרונים שר המשפטים הדליף באופן מגמתי חלקים מהדו"ח ולא פרסם חלקים אחרים. הוא העביר את המסמך לבית הלבן מבעוד מועד כדי שטראמפ יוכל להכין תגובה, לפני שהקונגרס קיבל את עותק. יוצרים נרטיב שיסייע לטראמפ במקום פשוט לפרסם את הדוח במלואו".

החקירה של הצוות המיוחד כללה שני חלקים: הראשון בחן את המעורבות הרוסית בבחירות והאם היה שיתוף פעולה בין הרוסים לבין הקמפיין של טראמפ, והשני בדק האם הנשיא ואנשיו ניסו לשבש את החקירה בעודה מתנהלת. בשנתיים מאז שהחלה החקירה, הגיש מולר 34 כתבי אישום, רובם נגד אזרחים רוסים וחלקם נגד אמריקנים. בין היתר הואשמו והורשעו אנשי צוות המקורבים ביותר לטראמפ, בהם ראש הקמפיין שלו, היועץ לביטחון לאומי, עורך דינו האישי ואחרים.

עם זאת, בסיכום לדו"ח שפרסם משרד המשפטים נאמר כי החוקר "לא מצא ראיות לכך שהתקיים שיתוף פעולה מכוון בין הצוות של הנשיא לפעילים רוסים". לגבי החלק של שיבוש החקירה, נאמר כי הדו"ח "אינו קובע חד משמעית כי הנשיא ביצע פשע אך גם לא מזכה אותו מכך" ומשאיר את ההחלטה בידי שר המשפטים.