אירן במסר מאיים
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אירן במסר נואש לאירופה: ראש המועצה האסטרטגית לענייני החוץ של אירן, כאמל חראזי, הציג היום (שבת) את טענות מדינתו כלפי האיחוד האירופי על רקע חוסר ההתערבות והעלמת העין מפני הסנקציות האמריקניות המוטלות על אירן - כך לדבריו. הוא הזהיר כי המשך קיום הסכם הגרעין מ-2015 עומד בפני סכנה וחלון ההזדמנויות של אירופה לתקן את העוולות הולך ומתקצר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

"העם האירני מאד פסימי וחסר אמונה בממשלות האירופיות בגלל אי מילוי התחייבויותיהן והסכמה עם מדיניות הסנקציות של ממשל טראמפ", אמר חראזי. היועץ האירני המיוחד הדגיש כי המועד האחרון של אירופה לפצות על ההתנהלות שלה מול אירן הוא בחודשיים הקרובים. הבכיר קרא לאירופה למנוע מההסכם "למות", כדבריו.

נשיא ארה
נשיא ארה"ב, טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

את הדברים אמר חראזי בפגישה שקיים עם מריאל דה סרנז, יו"ר ועדת החוץ של צרפת. הוא הדגיש את הסיבות להחלטות שהתקבלו באירן בתקופה האחרונה, לפיהן אירן תבלום חלק המההתחיבויות שלה בהסכם הגרעין.

הנציגה הצרפתית מצדה, הביעה צער והסתייגות מהסנקציות האמריקניות והלחץ על אירופה מצד וושינגטון לפרוש מהסכם הגרעין. "אם אירן תחליט ליסוג מהגרעין זו תהיה החלטה שיכולה לערער את היציבות שההסכם השיג", אמרה. חראזי היה שר החוץ של אירן בין השנים 1997-2005 גם לאחר מכן הוא המשיך בתפקידים בכירים במשמרות המהפכה והיה שליח אירן באו"ם. מאז הוא ממשיך לכהן בתפקידים בכירים בממשלה.

הבוקר דווח כי דווקא שברקע, המתיחות מול אירן גואה וארה"ב פועלת להציב סוללות פטריוט חדשות במזרח התיכון, יש מי שדווקא רוצה לדבר. רשת CNN האמריקנית דיווחה כי גורמים בבית הלבן העבירו לידי האירנים מספר טלפון ישיר לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. המספר הועבר לאירן באמצעות מתווכים משוויץ - זאת במטרה ליצור ערוץ קשר ישיר בין אנשי משמרות המהפכה בטהרן לנשיא האמריקני - כך טוען גורם דיפלומטי שהמהלך הזה נודע לו.

רוחאני. ההחלטה בידיו
מנהיג משמרות המהפכה, חסן רוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

ביום חמישי האחרון, אז הועבר מספר הטלפון - כך על פי הדיווח - התייחס גם הנשיא עצמו למהלך הזה ואמר: "הייתי רוצה לראות את האירנים מתקשרים אליי". בבית הלבן טוענים כי כוונותיו של טראמפ בעניין הזה הן כנות.
למרות כוונת ארה"ב והעברת המספר לידי המתוכים השוויצרים - הוא טרם הועבר לאירנים, וכלל לא בטוח שיועבר.

לדברי הגורם, סביר ששוויץ לא תעביר את המספר לטהרן - אלא אם האירנים יבקשו זאת, וניתן להניח בסבירות גבוהה שלא יבקשו אותו. בבית הלבן סירבו לאשר את הדיווח לפיו מספר ישיר לנשיא טראמפ הועבר לגורם כלשהו.

שיחת טלפון אמנם טרם התקיימה בין טראמפ לגורמי השלטון באירן - אך לאירנים כבר יש תשובה עבור הנשיא האמריקני - והיא שלילית. סגנו של ראש משמרות המהפכה באירן השיב אתמול לאיומים המרומזים שנשמעו מצידו של טראמפ במהלך הלילה, ולמהלכים הצבאיים האחרונים של ארצות הברית באזור - שכללו העברת נושאת מטוסים ואמצעי לחימה רבים והבהיר: "אנחנו לא נקיים שיחות עם ארצות הברית ועם וושינגטון. ארצות הברית לא תעז לפתוח במתקפה צבאית נגדנו".

ועל רקע הניסיונות לשיח בין הניצים, שר ההגנה האמריקני, פטריק שאנהאן, הורה אתמול להציב סוללות פטריוט חדשות במזרח התיכון לאור האיום הגובר מצד אירן. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, ההחלטה התקבלה לאחר שממשל טראמפ קיבל אינדיקציות לגבי מתקפה אפשרית של אירן באזור.