קים גונג און צופה בניסוי טיל (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
קים גונג און צופה בניסוי טיל (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

שידורי הטלוויזיה בדיקטטורה המבודדת דיווחו אמש (רביעי) על ניסוי ב"נשק מונחה טקטי חדש". לטענת פיונגיאנג מדובר בנשק בעל "ראש קרב עוצמתי". יחד עם זאת, בדיווח לא נמסרו פרטים נוספים על סוג הנשק שנוסה. מדובר בניסוי ראשון שמבצעת המדינה המסוגרת מאז כישלון הפסגה השניה בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לשליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הניסוי בוצע תחת פיקודו של קים כשעל פי ההערכות מדובר בטיל לטווח קצר. עם זאת, בסוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה הוסבר כי עצם קיום הניסוי לא אומר שהמשטר חוזר למדיניות ניסוי הטילים. הכלי הטקטי שנוסה, נועד ככל הנראה לשימוש בשדה הקרב ואיננו משמש לטווח ארוך.

בתום הניסוי, המנהיג הקוריאני שיבח את צבאו על היכולות: "הפיתוח וההשלמה של הנשק זה אירוע היסטורי בחיזוק יכולת הלחימה של צבא העם שלנו". על פי משרד ההגנה האמריקני, לא זוהה שיגור של טיל או ניסוי.

שי המנהיגים (צילום: Kevin Lim/THE STRAITS TIMES, חדשות)
שי המנהיגים | צילום: Kevin Lim/THE STRAITS TIMES, חדשות

לפני כשבוע הנשיא דונלד טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מעוניין בפסגה שלישית עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. "היחסים בינינו טובים מאוד ופסגה שלישית תהיה מעולה לקשר", כתב טראמפ. "אני מצפה ליום שבו ניתן יהיה להסיר את הסנקציות".

הפסגה הקודמת בין השניים הייתה אמנם מוצלחת אבל מנהיגי שתי המדינות לא הגיעו להבנות ולכן המצב נשאר כמו שהוא. בדבריו, חתר טראמפ לפסגה שלישית והוא גם מביע תקווה להתקדמות עד לכדי הסרת הסנקציות. "תחת הנהגתו של קים יש לצפון קוריאה פוטנציאל עצום לצמיחה יוצאת דופן, הצלחה כלכלית ועושר", כתב.

המסמך עליו חתם טראמפ (צילום: CNN, חדשות)
המסמך עליו חתם טראמפ | צילום: CNN, חדשות

בתחילת חודש מרס, נערך מפגש הפסגה בין מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהסתיים בפתאומיות וללא תוצאות. טראמפ פוצץ את הפסגה תוך שעות ספורות, לאחר שלא הצליח לקבל מקים את ההתחייבויות שדרש.